Chelsea vazhdoi fillimin e tyre të pamposhtur në jetë nën Thomas Tuchel pasi i mbijetoi një autogoli të çuditshëm nga Antonio Rudiger.

Sheffield United gati i kapi vizitorët të ftohtë brenda 30 sekondave pasi morën zotërimin në gjysmë të linjës.

Oli McBurnie largoi garën për Oliver Burke, por Blade goditi përpjekjen e tij në rrjetën anësore për të dhënë Chelsea një lëshim i madh

Blutë shpejt klikuan në ingranazhe, dhe arritën afër thyerjen e bllokimit përmes Timo Werner.

Liruar nga një top i ngritur nga Mateo Kovacic, gjermani goditi Aaron Ramsdale sulmuesin. Goditja e tij nuk kishte fuqi, megjithatë, duke i dhënë Chris Basham mundësinë për të kapur topin në siguri.

Sheff Utd mendoi se do të ishin dhënë një penallti momente më vonë pasi Basham u rrëzua në kuti nga Ben Chilwell i tërhequr. VAR erdhi në shpëtim të mbrojtësit të majtë të Anglisë me Basham që u gjykua se ishte jashtë loje në ndërtim.

Loja më pas u vendos në një model të njohur loje për pjesën më të madhe të pjesës së parë. Chelsea dominoi topin, shpesh duke parë që statistika e tyre zotëronte goditjen e viteve të shtatëdhjeta. Sidoqoftë, shanset e qarta ishin vërtet të vështira. Ndërsa gjysma e kohës u afrua, vetëm një përpjekje në shënjestër ishte regjistruar.

Chilwell filloi të dilte përpara përpara majtas, por kurthi jashtë loje ndaloi herët një mundësi premtuese.

Të kënaqur me presionin thithës, nikoqirët u ulën thellë dhe vunë kohën e tyre duke shpresuar për të arritur në nivelin e gjysmës së kohës.

Strategjia dukej e destinuar të kishte sukses, por me dy minuta të mbetura, Chelsea më në fund gjeti avantazhin e tyre.

Werner u çlirua nga e majta përpara se goditja e tij e saktë ta gjente Mason Mount në buzë të kutisë.

Mesfushori i Anglisë me ekspertizë drejtoi një goditje për herë të parë me të majtën në këndin e poshtëm për të bërë 1-0.

Blades u shfaqën me forcë të përtërirë pas intervalit dhe u dhuruan një nivel në mënyrë vërtet komike.

Një top i luajtur duhet të kishte qenë punë e lehtë për tu përballur me Antonio Rudiger.

Gjermani në mënyrë të pashpjegueshme vendosi të kalonte përsëri në Edouard Mendy, por portieri vetë u nxitua nga linja e tij për të mbledhur topin e lirë, duke siguruar që një autogol i çuditshëm ishte shënuar.

Chelsea goditi menjëherë dhe u dha një penallti pas një kontrolli të shkurtër VAR kur Ramsdale rrëzoi Werner brenda zonës. Sulmuesi ishte vigjilent dhe u fut në një pasim të gabuar për të detyruar një problem që sulmuesit me një punë më të ulët nuk do të kishin shkaktuar.

Jorginho mori përgjegjësinë dhe me markën e tij tregtare, hop, kalim dhe kërcim, rrokullisi topin në rrjetë pasi dërgoi Ramsdale në mënyrën e gabuar.

John Fleck hapi një shteg nëpër prapavijën e Chelsea në kutinë, por Rudiger, duke shlyer gabimin e tij, bllokoi përpjekjen që rezultonte ndërsa loja hyri në fazat e saj të fundit.

Werner u zëvendësua nga N’Golo Kante dhe u dha tifozëve të Chelsea arsye për shqetësim kur u vu re kur kofsha e tij ishte e lidhur në tribuna.

Përkundër përpjekjeve të tyre më të mira, nikoqirët nuk mundën të bënin një kthim mbrapa, duke siguruar që Chelsea të dilte me të tre pikët përmes një linje rezultati 2-1.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu