Reprezentuesi gjerman ka duruar një fushatë debutuese testuese në Angli, por ai nuk është frontmani i parë i provuar që ka përjetuar luftëra të tilla

Timo Werner beson se ai ende mund të ndjekë gjurmët e Didier Drogba në Chelsea, me kombëtarin gjerman të etur për të treguar se shumë sulmues të provuar para tij kanë marrë një sezon për t’u vendosur në Angli.

Blutë kanë një histori të kontrolluar kur bëhet fjalë për sulmuesit me emër të madh. Sidoqoftë, durimi u shpërblye nga Drogba.

Ivoriani shënoi vetëm 10 gola në kampionat në fushatën e tij debutuese, dhe Werner beson se ai është i aftë të kapërcejë një fillim të ngadaltë dhe duke imituar përpjekjet e një fituesi katër herë në Premier League.

Çfarë është thënë?

I tha Werner BBC Sport kur u pyet nëse ai shikon te Drogba për frymëzim: “Shumë sulmues të mirë vijnë në Premier League dhe marrin një vit për tu vendosur dhe përshtatur.

“Mendoj se forma ime po rritet dhe po bëhet gjithnjë e më e mirë. Ndoshta ky vit nuk është viti i shënimit të golave ​​për Timon por në fund do të reflektoj në sezon.

“Kam mësuar shumë. Unë i di saktësisht skuadrat me të cilat luajmë, si luajnë ata. ”

Sa gola ka shënuar Werner këtë sezon?

24-vjeçari, i cili u rrëmbye nga RB Leipzig për 47.5 milion £ (66 milion dollarë) gjatë verës së vitit 2020, bëri një fillim të ndritshëm në magjinë e tij në Stamford Bridge.

Ai kishte tetë gola në emër të tij deri në nëntor, por më pas pa që produkti përfundimtar ishte tharë.

Në një fazë, Werner arriti të gjente objektivin vetëm një herë në 20 ndeshje për klubin dhe vendin, me atë përpjekje të vetmuar që erdhi në një barazim të Kupës FA me ekipin e League Two Morecambe.

Një vrapim shterpë në Premier League u zgjat në 1.000 minuta përpara se të hapte llogarinë e tij nën shefin e ri të Blues Thomas Tuchel në fitoren 2-0 ndaj Newcastle.

“Unë kurrë nuk e kam pasur atë në karrierën time më parë,” shtoi Werner në betejat e tij para portës. “Ju gjithmonë mund të mësoni më shumë nga situatat e këqija. Mësova të besoj te vetja, të jap gjithçka në fushë, jo vetëm të mendoj për golat dhe të luftoj për ekipin.

“Tani shpresoj që kjo periudhë të jetë zhdukur dhe të shënoj edhe disa gola deri në fund të sezonit.”

Cili ishte rekordi i Drogba në Chelsea?

Ivoriani u nënshkrua nga Jose Mourinho gjatë verës së vitit 2004. Ai do ta shihte të vështirë në disa raste, siç ka bërë Werner, dhe regjistroi vetëm 16 gola në të gjitha garat në secilin nga dy sezonet e tij të para në Londrën perëndimore.

Drogba vetëm ia dha më mirë atë shenjë në dy nga gjashtë vitet e ardhshme që kaloi me Blues – me disa fushata të paharrueshme duke e parë atë të kalonte shenjën e 30 golave ​​- por statusi i tij si një legjendë e ditëve moderne u sigurua.

Ai u kthye për një magji të dytë në Stamford Bridge në 2014-15, duke arritur numrin e përgjithshëm të synimeve të tij për klubin në 164 gjatë rrugës, dhe ndihmoi Chelsea në katër tituj të Ligës Premier, katër triumfe në Kupën FA, tre Kupa të Ligës dhe kurorën e Ligës së Kampionëve 2012.

Leximi më tejSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu