West Brom më në fund ka konfirmuar afatin e nënshkrimit të Ainsley Maitland-Niles në huazim nga Arsenal.

Maitland-Niles po kërkonte një zgjidhje afatshkurtër pasi ra në urdhrin e pecking në Emirates Stadium.

Reprezentuesi i gjithanshëm i Anglisë dëshiron të mbajë gjallë shpresat e tij për të arritur në Euro 2020, por e di që i duhet më shumë kohë e rregullt për ta bërë këtë.

Prandaj, ai po kërkonte të largohej me hua, dhe kishte një numër palësh të interesuara.

West Brom ishin një nga të parët që dolën përpara, por Arsenali thuhet se kishte dyshime në lidhje me dërgimin e Maitland-Niles në një betejë për rënien. Sidoqoftë, ata tani janë bindur ndryshe.

Maitland-Niles ka përfunduar zyrtarisht lëvizjen e tij në West Brom deri në fund të sezonit. Ai bëhet nënshkrimi i pestë i Sam Allardyce në afatin kalimtar të janarit.

Baggies kanë mundur të tjerët si Southampton dhe Leicester deri në nënshkrimin e të diplomuarit të akademisë së Arsenalit.

23-vjeçari ka bërë 11 paraqitje në Premier League deri më tani këtë sezon, dhe tani do të kërkojë t’i shtojë ato në Hawthorns.

Ai mbetet nën kontratë me Arsenalin deri në 2023 dhe do të shpresojë për një zgjidhje afatgjatë në klubin e tij mëmë. Tani për tani, megjithatë, ai do të marrë kohën më të nevojshme në West Brom.

Arteta shpjegon vendimin

Menaxheri i Arsenalit Mikel Arteta shpjegoi për faqja e internetit e klubit pse ata kishin huazuar Maitland-Niles.

Ai tha: “Ainsley është një lojtar shumë i talentuar dhe ne jemi krenar për punën e tij të vështirë dhe zhvillimin me ne.

“Ky vendim për të shkuar në huazim në West Bromwich Albion për pjesën e mbetur të këtij sezoni është për të mbështetur Ainsley dhe rritjen e tij më tej. Ai do të punojë në një klub shumë të mirë në Premier League dhe të gjithë i urojmë fatin më të mirë gjatë kohës që ishte në Hawthorns. ”

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu