West Ham e la atë vonë para se të siguronte vendin e tyre në raundin e katërt të FA Cup pasi fitoi 1-0 në skuadrën e Ligës Kombëtare Stockport County.

Topi i vonë i Craig Dawson siguroi një fitore të vështirë për njerëzit e David Moyes në kushte të vështira në një fushë të vështirë.

Skuadra londineze tani do të përballet me Doncaster në raundin e katërt, me një barazim të mundshëm kundër Manchester United ose Liverpool në raundin e pestë.

Shefi i Hammers, David Moyes emëroi një formacion të fortë për të marrë Stockport në ndeshjen e raundit të tretë.

Moyes bëri pesë ndryshime në anën që mundi Everton në Premier League ditën e Vitit të Ri, me Ben Johnson, Mark Noble, Andriy Yarmolenko, Manuel Lanzini dhe Michail Antonio të gjithë të tërhequr.

Sidoqoftë, është një ekip i përbërë nga shtatë ndërkombëtarë të plotë kundër një skuadre jo-kampionati që ka arritur këtë fazë të garës për herë të parë që nga viti 2007.

Rreshtimi i Hatters përmbante vëllain e vogël të Wayne Rooney, John.

Kushtet në Edgeley Park ishin të ndërlikuara për të dy palët në shiun e makinës, i cili kishte rënë për shumë orë të hënën, por West Ham u afrua kur Said Benrahma zuri një kryq dhe u bë shumë pak.

Ben Hinchliffe e kishte parë pa mundim atë përpjekje që kalonte përtej shtyllës së tij të majtë, por u hodh nëpër pemën e yndyrshme kur Andriy Yarmolenko preu nga e djathta dhe drejtoi një gjuajtje të majtë nga distanca.

Loja u ndërpre menjëherë pas një çerek ore për shkak të një shfaqjeje të zgjatur – dhe me zë të lartë – fishekzjarre pak jashtë tokës.

Stockport po bënte më shumë sesa thjesht varje por ishte West Ham ai që ishte shumë më kërcënues dhe pasimi i saktë i Yarmolenko për pak sa nuk e nxori Antonio por sulmuesi mori topin në mes të këmbëve.

Lanzini goditi nga skaji i kutisë dhe Hinchcliffe u mblodh në përpjekjen e dytë në shtyllën e tij afër, pasi topi fillimisht doli nga kapja e tij.

Sfida e hendekut të fundit të Mark Kitching ndaloi Antonio ndërsa ai po përpiqej të gjuante pasi u përplas ndërsa përpjekja e devijuar e sulmuesit thjesht humbi qëllimin pasi çekiçëve iu mohua edhe një herë hapja.

Skuadrat hynë në pjesën e parë pa gola.

Vështirë për Hammers

West Ham dëshironte një penallti pak para orës kur Declan Rice hyri në kuti, topi u ngrit dhe goditi krahun e një lojtari të Stockport, por reflekti Mike Dean nuk kishte asgjë prej tij.

Ekipi vendas u afrua vetë pesë minuta më vonë, kur goditja e tërthortë e Connor Jennings u largua nga Craig Dawson.

Moyes iu kthye Tomas Soucek dhe Jarrod Bowen nga stoli me pak më shumë se 20 minuta kohë, me Manuel Lanzini dhe Andriy Yarmolenko që do të largoheshin.

Vizitorët më në fund thyen bllokimin me shtatë minuta larg, kur një hark i shkurtër u luajtua nga Jarrod Bowen, krosimi i të cilit u prit nga një goditje e fuqishme me kokë nga Dawson.

Stockport u grumbullua përpara në kërkim të një barazimi, por doli pak pasi përparuan çekiçët.





Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu