Goditja e Michail Antonio në minutën e pestë dërgoi West Ham në rrugën e tyre për një fitore 2-1 ndaj Tottenham dhe dënoi Spurs në një humbje të pestë në gjashtë ndeshje të kampionatit.

30-vjeçari u tërhoq pasi Eric Dier dhe Japhet Tanganga dështuan të merren me krosimin e shkëlqyeshëm të Jarrod Bowen. Ai fillimisht nuk arriti të kontaktojë por një prekje nga Hugo Lloris pa topin të binte tërheqës për sulmuesin.

Ai e rrëmbeu atë për t’i dhënë ekipit të David Moyes fillimin e përsosur.

Spurs e kishte Sergio Reguilon përsëri në radhët e tyre dhe ai filloi mirë. Por goli tronditi Spurs dhe nikoqirët ushtruan dominim të hershëm.

Në 13 minuta, Harry Kane gjuajti me forcë nga brenda zonës pas një pune të shkëlqyeshme nga Lamela. Tomas Soucek dhe Tanganga u përplasën me kokë në minutën e 17 kur Lucas Moura lëvizte në një cep.

Mesfushori i West Ham erdhi më keq dhe, me rrjedhjen e gjakut, kërkoi trajtim nga ekipi mjekësor në shtëpi.

Jose Mourinho ishte më pak i impresionuar me skuadrën e tij, duke prerë një shifër të irrituar. Dhe gjyqtari Craig Pawson kishte fjalë me trajnerin portugez në 34 minuta kur temperamenti i tij ziente.

Shansi më i mirë i West Ham erdhi nga një cep me shtatë minuta të pjesës së mbetur. Dorëzimi i Aaron Cresswell u përmbush nga një goditje e fortë nga Craig Dawson e cila kërkoi një pritje të denjë nga Hugo Lloris.

Përpjekjet më të mira të Spurs erdhën në kohën e ndërprerjes në pjesën e parë, pasi Kane detyroi Fabianski të bënte një pritje të zgjuar. Asnjëra palë nuk krijoi shumë në 45 minutat e para dhe mbrojtja kompakte e West Ham ishte dominuese.

Deja vu

Mourinho solli Gareth Bale dhe Matt Doherty për Lamela dhe Tanganga, por shumë shpejt ata mbetën dy gola prapa. Jesse Lingard çau shtëpinë me shkëlqim në 47 minuta pasi u fut në depërtim nga Pablo Fornals.

Goli fillimisht u përjashtua por VAR përmbysi vendimin për jashtë loje për shumë kënaqësi të Lingard. Duket se trokiti erën nga velat e Spurs që po kërkonin një ashensor nga Bale.

Kane bëri të pamundurën për të ulur deficitin pak para orës. Një goditje e lirë e tij kishte përplasje Fabianski, por ai fluturoi shumë larg.

Vizitorët hynë më shumë në lojë me përparimin e pjesës. Dhe ata u shpërblyen me një gol në 64 minuta.

Lingard.2021.TEAMtalk

Moura kaloi në fund të këndit të Bale dhe goditja e tij me kokë nuk i dha asnjë mundësi Fabianski. Spurs filloi të dominonte ndërsa Hammers përplaseshin për të mbajtur epërsinë.

Antonio dhe Fornals u rezervuan të dy ndërsa londinezët në veri vazhdonin të derdheshin përpara.

Edhe një herë Kane u afrua me një goditje nga distanca para se të rrahte me një top të rrezikshëm nëpër kutinë.

Sulmimi ambicioz i West Ham ishte i kufizuar në kundërsulme dhe Bale gati i barazoi çështjet në 79 minuta. Gjuajtja e Uellsianit u përplas kundër shiritit pas një pune të mirë nga Kane.

10 minutat e fundit ishin gjëra përfundimtare. Spurs pothuajse barazoi edhe një herë në kohën e dëmtimit ndërsa goditja e Son goditi shtyllën. Të gjitha ishin duart drejt pompës për njerëzit e Moyes.

Mourinho padyshim që do të ndiejë që skuadra e tij meritonte diçka nga loja dhe kthimi i Bale në formë ishte një bonus i madh. Por ata ende dolën duarbosh ndërsa West Ham u zhvendos në vendin e katërt.

LEXO MË SHUMË: Eksperti pretendon se Liverpool ka kontaktuar me yllin e West Ham

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu