Në një ekip të ndërtuar nga super yje bonafide, shumë pak do të kishin imagjinuar huazuesin Weston McKennie duke qenë interpretuesi më i mirë i Juventusit këtë sezon.

Mesfushori amerikan është përshtatur me lehtësi ndaj kërkesave të fituesve serialë të Serie A dhe ka tejkaluar të gjitha pritjet që kur u largua nga Schalke në verë.

Kjo flet shumë për ngritjen e tij në yllësi që pavarësisht nga përpjekjet e Bianconerit dhe paaftësia e Andrea Pirlo për të zbritur në një mesfushë të qëndrueshme, 22-vjeçari ka mbetur një nga emrat e parë në fletën e ekipit.

I riu kryen një rol shumë të pazakontë dhe specifik për Pirlo, duke zënë rregullisht hapësira në krahun e djathtë kur është në posedim, por duke lëvizur në qendër kur Zonja e Vjetër avanconi përpara me top.

Ai e ka bërë këtë pozicion të tijin në anën e Juve, me asnjë lojtar tjetër që të afrojë nivelet që mund të arrijë. Besimi i trajnerit italian u justifikua edhe një herë të Dielën pasdite, pasi McKennie prodhoi një tjetër klasë mesfushore në mesfushë, duke ndihmuar Juventusin të lehtësohej Fitorja 2-0 mbi Bolonja.

Nëse do të duhej të përmbledhje paraqitjen e mesfushorit me një fjalë, do të ishte i papërlyer.

McKennie ofroi të paktën 9/10 në çdo aspekt të lojës së tij. Energjia dhe lëvizja e tij, duke kaluar nga e djathta në mes të fushës, gjithmonë duke parë vertikalisht: ai ishte çelësi i çdo tranzicioni pozitiv që bëri Juve.

Amerikani ofroi pasime të këndshme me një prekje dhe goditje të shpejtë për të vënë në lëvizje shokët e skuadrës, duke tërhequr shënjues në afërsi të tij dhe duke i nxjerrë nga loja në një sekondë të sekondës. Lëngshmëria dhe shpejtësia sulmuese e Juve në kundërsulm buronin thjesht nga zgjuarsia e McKennie, dhe sa më shumë që ai të ndikonte në lojë, aq më shumë lojtarë Bologna hidhte në drejtim të tij.

Ata nuk mund ta ndalonin atë, sidoqoftë. Ai komandoi mesfushën, duke shpërthyer në mes të linjave dhe duke përzënë Zonjën e Vjetër përpara, dhe kalimi i tij ishte thjesht i jashtëzakonshëm. Çdo vendim ishte i duhuri, çdo top i peshuar në përsosmëri – thjesht i përsosur.

Ishte thjeshtësi në shkallën e nëntë, dhe Bolonja nuk kishte asnjë përgjigje për artistikën e tij.

Dhe nëse ai nuk po ndihmonte ata përreth tij, ai po merrte fundin e dërgesave të shokëve të tij të skuadrës. McKennie ka një aftësi të dobët për të arritur në kutinë në momentin e duhur, duke u bërë fantazmë pa u vënë re për të takuar topin plotësisht.

Ai nuk është më i gjati, kështu që titulli nuk duhet të jetë një nga pikat kryesore në repertorin e tij, por ai demonstroi se lartësia do të thotë pak kur kundërshtarët kurrë nuk kanë shansin të të kapin. Ai shënoi performancën e tij Njeriu i Ndeshjes me një gol, duke u rrëshqitur në kuti dhe duke mbjellë një kokë në cep të rrjetës për të shtuar një të dytë dhe për ta vendosur ndeshjen përtej Bolonjës.

Pikërisht kur Juve i duhej dikush që të merrte përsipër dhe të luftonte përsëri në favor të tyre, McKennie dha dorëzimin. Jo vetëm që është i rregullt në këtë ekip, ai është gjithashtu një drejtues, një orkestrues dhe një fitues i ndeshjeve. Ai është njeriu që ata kanë humbur për kaq shumë vite në thelbin e tyre.

McKennie festoi golin e tij duke tundur një shkop imagjinar poshtë thjerrëzave të kamerës televizive, duke i dhënë haraç magjistarit të tij të preferuar, Harry Potter. Ngjashëm me heroin e tij, ai ka filluar të thur disa magji të tijat në Torino.

Do të duhej një kthesë dramatike që Juventus të ruajë kurorën e tij këtë sezon, por me McKennie që bën hapa përpara në zemër të mesfushës së tyre, gjithçka është e mundur.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu