Duke shkuar në lojën e tyre kundër Tottenham, shenjat nuk ishin të mira për Leicester.

Spurs u caktua si pretendent i mirëfilltë për titullin e Premier League, Brendan Rodgers nuk e kishte mposhtur kurrë Jose Mourinho është karriera e tij menaxheriale, dhe Foxes ishin pa një fitore jashtë fushe kundër kundërshtarëve të tyre që nga 2016.

Përkundër gjithë kësaj, Leicester përsëri arriti të shtojë një emër tjetër në listën e tyre gjithnjë në rritje të profilit të lartë, viktimat e fundit, duke siguruar një fitore të merituar 2-0. Jamie Vardy kapi të parin nga vendi pak para gjysmës së kohës, duke përfituar plotësisht nga marka tregtare e Serge Aurier, pa trung. Vardy u përfshi edhe për të dytin, me topin e tij duke devijuar Toby Alderweireld pasi James Maddison kishte një të dështuar për offside.

Jamie Vardy
Vardy bëri përshtypje ndaj Spurs | Julian Finney / Getty Images

Kjo do të thotë që Rodgers tani ka menduar për fitoret e jashtme Manchester City, Leeds, Arsenal dhe Spurs deri më tani këtë sezon. Rezultati ishte madje mjaft i mirë për t’i ngritur ata në vendin e dytë – mbi shpenzimet e mëdha për Chelsea, ‘sfiduesit e titullit’ Manchester City dhe disa skuadra të tjera më të fantazuara.

Sidoqoftë, kjo ishte një lloj i ndryshëm i fitores nga ato që erdhën më parë. Ndryshe nga fitoret e tyre të mëparshme në rrugë, Leicester ishin shumë më pozitive në veri të Londrës. Kundër City dhe Leeds ata regjistruan përkatësisht një zotërim prej 28% dhe 33%, duke u mbështetur në një bllok të disiplinuar të ulët dhe kundër sulm të shpejtë për të marrë fitoret.

Kundër entuziastëve të kundër-sulmit, Spurs, hapësira prapa ishte në një premium, duke e detyruar Leicester të luante më tej në fushë. Sigurisht, kjo erdhi me problemet e veta. Gjegjësisht, perspektiva e frikshme e lënies së hapësirës pas Harry Kane dhe Son Heung-min për të drejtuar trazira.

Për fat të mirë, ky problem u zbut nga shfaqja perandorake e Wilfred Ndidi. Ai ishte linçiku në fitoren e Leicester, duke mbytur mesfushën e Spurs dhe duke shtuar qetësi në performancën e skuadrës së tij.

Shumë kishin frikë nga më e keqja kur Ndidi u drejtua përsëri në shtator dhe, me siguri, katër nga pesë humbjet e Leicester në Premier League këtë sezon kanë ardhur kur ai ishte në skaj.

Humbja tjetër – javën e kaluar kundër Everton – erdhi kur Nigeriani duhej të plotësonte në qendër të mbrojtjes, një rol që ai nuk duhej ta kryente të Dielën falë kthimit të Timothy Castagne po aq mbresëlënës.

Wilfred Ndidi, Moussa Sissoko, Timothy Castagne
Castagne dhe Ndidi kombinohen për të shpronësuar Moussa Sissoko | Julian Finney / Getty Images

Kthehu në pozicionin e tij të favorizuar, Ndidi kishte një pjesë të shkëlqyer të parë. Duke ngritur topin në mes të linjave, ai anuloi vazhdimisht kërcënimin e Spurs në kundërsulm. Nga gjysma e kohës, ai kishte regjistruar tre trajtime – me 100% të suksesit – dy përgjime dhe një bllokim.

Në zotërim ai gjithashtu bëri përshtypje. Ai nuk gaboi një pasim të vetëm, duke i mbajtur gjërat të thjeshta, ndërsa ende përparonte topin kur mundej.

Ekrani i tij ishte një kujtesë e zymtë e asaj që Leicester ka munguar. Ndërsa Nampalys Mendy ka bërë admirueshëm në vend të tij, ai nuk është askund aq i lëvizshëm dhe as shkatërrues. Me Ndidin në krah, Leicester duket shumë më solid dhe janë gjithashtu më të sigurt duke u shprehur përpara.

Brendan Rodgers, James Maddison
Leicester ishte i kënaqur pas bilbilit përfundimtar | Julian Finney / Getty Images

Pasi Leicester u ngjit me rezultatin 2-0, roli i Ndidi ndryshoi pak, pasi ai ra në bllokun e thellë të skuadrës së tij. Sidoqoftë, ai nuk ishte më pak mbresëlënës, duke regjistruar një lojë të lartë pesë leje.

Disa herë sezonin e kaluar, ai ishte duke u folur si një nga mesfushorët mbrojtës më të mirë të botës. Performanca si kjo na kujton pse. Me talismanin e tyre të zjarrit dhe me shumë lojtarë të tjerë që duhet të kthehen nga dëmtimi, mos u habitni kur të shihni Leicester të vazhdojë të sfidojë shanset këtë sezon.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu