Mbrojtësi i Arsenalit William Saliba është kthyer në Francë, duke iu bashkuar skuadrës së Ligue 1 Nice si huazim deri në fund të sezonit.

Qendërmbrojtësi 19-vjeçar u nënshkrua nga Saint-Etienne 18 muaj më parë por ende nuk do të paraqitet për Gunners, pavarësisht se i kushtoi klubit diku në rajonin e 27 milion.

Ai kaloi sezonin e kaluar përsëri në huazim me ish-klubin e tij për të fituar përvojë të mëtejshme, por nuk ka qenë në gjendje të detyrojë rrugën e tij në planet e Mikel Arteta – duke udhëhequr Arsenal për të konfirmuar se ai do të kthehet në Francë me synimin për të luajtur futboll të rregullt të ekipit të parë.

Drejtori sportiv Edu i tha faqja e internetit e klubit: “William Saliba është një lojtar me një talent të madh dhe potencial. Ne jemi të sigurt se ai do të ketë një karrierë të shkëlqyer me ne, por duhet të kujtojmë se ai është ende vetëm 19 vjeç dhe ka shumë kohë përpara tij.

“William përjetoi një kohë shumë sfiduese vitin e kaluar, me kohën e tij të lojës të kufizuar nga dëmtimi dhe përfundimin e hershëm të sezonit të Ligue 1 për shkak të pandemisë.

“Kështu që së bashku me William, ne kemi vendosur që kalimi i pjesës tjetër të sezonit në huazim me Nice është mënyra më e mirë për të që të zhvillohet. Ne do të mbajmë kontakte të ngushta me William gjatë kohës së tij me Nice dhe do të presim ta shohim atë të bëjë progres i mirë deri në fund të sezonit. ”

Youri Tielemans, Wesley Fofana
Ish-shoku i skuadrës Fofana po shkëlqen shkëlqyeshëm te Leicester | Michael Regan / Getty Images

Paaftësia e Saliba për të detyruar rrugën e tij në të menduarit e Arteta është në kontrast të plotë me ish-shokun e skuadrës Wesley Fofana, stoku i të cilit po rritet ndjeshëm pas lëvizjes së tij të parave të mëdha në Leicester. Ai tashmë shikon në shtëpi në Premier League, duke u vendosur së bashku me Jonny Evans në zemër të mbrojtjes për të çuar Dhelprat në tre të parët.

Arsenali ende shpreson që Saliba të evoluojë në një lojtar me talent të konsiderueshëm, por kjo ndërmarrje e fundit që kthehet në atdheun e tij ishte larg planit kur ai u kthye në Emirates Stadium verën e kaluar.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu