Sulmuesi i Schalke, Rabbi Matondo është afër bashkimit me Stoke në huazim për pjesën tjetër të sezonit, sipas raporteve.

Reprezentuesi i Uellsit ka marrë informacione për gjëra të mëdha që nga bashkimi me Schalke nga Manchester City në janar 2019.

Matondo po tregonte shenja të formës që çuan në lidhje me një kthim në Premier League në disa raste sezonin e kaluar. Kishte fjalë për Arsenalin që po kontaktonte për të.

Manchester United ishte gjithashtu një pretendent i mundshëm, me Matondon që shihet si një alternativë më e lirë për Jadon Sancho. Në fund, ata nuk nënshkruan asnjërën.

Që atëherë, forma e Schalke ka lindur dhe Matondo ka luftuar për të bërë të njëjtin lloj ndikimi. Ai është pa gol që nga qershori.

20-vjeçari tani mund të ketë shansin për një fillim të ri në Angli. Sidoqoftë, nuk do të jetë në Premier League.

Në vend të kësaj, Sport1 raportojnë se Stoke janë afër për ta marrë atë në Championship për gjashtë muajt e ardhshëm.

Ndërsa mund të ketë qenë pretendentë për Matondo në fluturimin e parë, Stoke është rritur përpara në betejën për ta nënshkruar atë. Marrëveshja mund të shpallet edhe javën tjetër, pretendohet.

Do të ishte një mundësi për ringjallje për sulmuesin e lindur në Liverpool, i cili ka rënë në sy të mirë në Gjermani.


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Matondo gjithmonë i hapur për kthimin e Anglisë

Kthehu në maj, anësori pranoi se do të konsideronte të kthehej në futbollin anglez, megjithëse ai refuzoi të angazhohej për një vendim në atë kohë.

“Unë në të vërtetë nuk e kam menduar kështu”, tha ai.

“Unë thjesht dua të bëj mirë në Schalke dhe të kthej ato që kanë investuar tek unë. Unë thjesht dua të jap gjithçka dhe pastaj çfarëdo që të ndodhë në të ardhmen të ndodhë. Kurre mos thuaj kurre.”

Tani, duket se ai është në linjë për t’u rikthyer në lojën angleze – edhe pse ndoshta jo në nivelin që do të kishte imagjinuar disa muaj më parë.

LEXO MË SHUMË: Objektivi prej 60 milion € Man Utd zbulon bisedimet e Liverpool para lëvizjes 2016

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu