‘Krijuesit e akullores’ kanë vulosur aktivitetet e tyre transferuese me një lëvizje huazimi për ish-lojtarin e tyre të akademisë

Azam FC përfundoi dritaren e tyre të mini-transferimeve me nënshkrimin e Yahya Zayd nga Egjipti‘s Pharco FC.

Sulmuesi zvogëlues ka arritur në gjigandët me bazë në Chamazi me një marrëveshje gjashtë mujore huazimi dhe do të kthehet në një anë që e ushqeu atë përmes Akademisë Azam.

Azam kanë konfirmuar ardhjen e Zejdit në ta faqet e mediave sociale duke deklaruar: “Azam ka arritur të kapë nënshkrimin e sulmuesit, Yahya Zayd, në një hua gjashtëmujore nga Egjipti‘s Pharco.

“Zayd është një nga lojtarët që u rrit në stacionin e Akam Academy përpara se të ngjitej në ekipin e të rriturve dhe ne më vonë e shitëm atë tek gjigandët egjiptian Ismaily vitin tjetër.”

Gjatë mini-transferimit që mbylli dyert në mesnatën e 15 janarit, Azam solli në bord sulmuesin Mpiana Mozinzi nga Republika Demokratike e Kongos (DRC) dhe portieri Ugandas Mathis Kigonya nga Zambia.

Kigonya nënshkroi për Azam një ditë pasi konfirmoi daljen e tij nga Forest Rangers të Superligës Zambiane. Kigonya nënshkroi për Forest Rangers në 2019 kur iu dha një marrëveshje dy-vjeçare dhe lëvizja e tij e transferimit do të thotë se ai është bashkuar me bashkatdhetarin e tij ndërkombëtar Nicholas Wadada.

Në Azam, Kigonya pritet të luftojë për vendet e rregullta me Benedict Haule, David Mapigano dhe Wilbol Kaseke.

Në dritaren e transferimit të mëparshëm, Azam nënshkroi Mapigano nga kampionët e FKF Premier League Gor Mahia dhe edhe pse Tanzaniani kishte një fillim të mirë, rezultatet e dobëta nga dita e ndeshjes tetë të fushatës në vazhdim e panë atë të përdorej ndër-ndryshueshëm me Haule.

Kaseke gjithnjë ka luajtur tingullin e dytë, por është vendosur dukshëm në Kupën Mapinduzi, ku Azam u eliminua nga Yanga SC në gjysmëfinale.

Nënshkrimi i tre lojtarëve do të jetë një nxitje e shkëlqyeshme për ekipin e drejtuar nga George Lwandamina, i cili ende po lufton për të luftuar titullin e kampionatit nga Simba SC.

Të Premten, Azam gjithashtu konfirmoi kthimin e sulmuesit Prince Dube pasi iu nënshtrua një operacioni në Afrika e Jugut për të riparuar ulnarin e tij të dorës së majtë.

Dube mori lëndimin gjatë derbit të tyre kundër Yanga SC në Chamazi Stadium në fund të nëntorit, por ai tashmë është kthyer në stërvitje dhe madje është paraqitur në një miqësore kundër Malindi FC të cilën ata e fituan 2-0 të Premten.

Dube kishte bërë një fillim të ndritshëm të karrierës së tij në Azam me gjashtë gola dhe katër asistime në kampionat dhe gjithashtu u votua Tanzani Lojtari i Muajit i Premier Ligës Mainland për Shtator.

Mungesa e tij ishte arsyeja kryesore pse Lwandamina pretendoi se ai do të duhet të nënshkruajë disa lojtarë në minifundin e transferimeve nëse skuadra do të mbetet në mesin e pretendentëve për titull.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu