‘Krijuesit e akullores’ konfirmojnë se ylli i tyre i ri do të humbasë veprimin për shumë javë pasi plagosi shpatullën e tij gjatë një ndeshje në ligë

Azam FC ka pësuar një goditje pasi sulmuesi i tyre Yahya Zayd u ​​përjashtua nga fusha për gjashtë javë.

24-vjeçari ishte në mesin e lojtarëve të nënshkruar nga ‘Ice-cream Makers’ gjatë mini-transferimit dhe ai arriti nga skuadra egjiptiane Pharco FC me një marrëveshje gjashtë-mujore huazimi.

Sidoqoftë, lojtari tani nuk do të jetë në gjendje të luajë për gjashtë javët e ardhshme pasi ai mori një dëmtim gjatë ndeshjes së tyre të Main League Premier League kundër Mbeya City të luajtur në Chamazi Stadium.

“Sulmuesi ynë Yahya Zayd pritet të qëndrojë jashtë aksionit për gjashtë javët e ardhshme”, konfirmoi Azam për ta faqet e mediave sociale. “Kjo pasi ai mori një dëmtim në shpatull gjatë ndeshjes kundër Mbeya City.

“Zayd, i cili asistoi golin e shënuar nga Prince Dube gjatë ndeshjes, u detyrua të dilte nga ndeshja para pjesës së dytë pasi ai mori lëndimin ndërsa u përpoq të shënonte në ndeshje.”

Përveç Zayd, gjatë mini-transferimit që u mbyll në mesnatë të 15 Janarit, Azam solli në bord sulmuesin Mpiana Mozinzi nga Republika Demokratike e Kongos dhe portierin Ugandas Mathis Kigonya nga Forest Rangers të Zambisë.

Azam vazhdoi të fitonte ndeshjen 2-1 me Dube duke shënuar një nga golat.

Sulmuesi tani është thirrur në skuadrën e ekipit kombëtar të Zimbabves përpara kualifikimeve të tyre në Kupën e Kombeve të Afrikës nga trajneri kryesor Zdravko Logarusic.

Zimbabve po përgatiten për ndeshjet kundër Botsvana në 25 Mars në Gaborone para se të kthehen në shtëpi në Harare për të luajtur kundër Zambisë në 29 Mars.

Trajneri i Azam, George Lwandamina ka pranuar lëvizjen e fundit nga trajneri Logarusic për t’i dhënë Dube një thirrje ekipit kombëtar.

“Ai është një lojtar i mirë, dhe pavarësisht kthimit nga dëmtimi, ju mund të shihni se ai është marrë nga aty ku u largua,” u tha Lwandamina gazetarëve të Shtunën.

“Unë jam i lumtur për mua që më në fund, ai ka arritur në ekipin kombëtar dhe e di që ai nuk do të zhgënjejë përzgjedhësit.”

Azam është i treti në tabelën e 18 skuadrave me 36 pikë nga 20 ndeshje ndërsa Yanga SC është ulur në krye me 46 pikë nga 20 ndeshje dhe kampionët Simba SC janë të dytët në 36 pikë nga 18 ndeshje.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu