Mesfushorët, aktualisht në detyrë ndërkombëtare në SheBelieves Cup, secili ka marrë kontrata tre-vjeçare

Mesfushorët Lindsey Horan dhe Crystal Dunn, të dy aktualisht garojnë për ekipin kombëtar të grave në SH.B.A. në SheBelieves Cup, kanë nënshkruar kontrata tre-vjeçare me Portland Thorns.

Të dy Horan dhe Dunn janë ish MVP të NWSL dhe duhet të jenë pjesë integrale e ambicieve të Thorns, ashtu siç janë për vendin e tyre në skenën ndërkombëtare.

Ata do të bashkohen në kampin para-sezonal të klubit pas Kupës SheBelieves, e cila përfundon të Mërkurën mbrëma për USWNT kundër Argjentinës.

Çfarë thanë Ferrat për nënshkrimet?

“Lindsey dhe Crystal janë shtyllat kryesore për të ardhmen tonë”, tha trajneri i Thorns, Mark Parsons faqja e internetit e klubit.

“Roli i tyre brenda dhe jashtë fushës është vendimtar për identitetin tonë dhe qëllimet kolektive të klubit. Unë jam frymëzuar nga përkushtimi i tyre për ekipin dhe vizioni ynë për të bërë këtë hap të rëndësishëm përpara si një klub. ”

Menaxheri i përgjithshëm Gavin Wilkinson shtoi: “Të kesh aftësinë për të nënshkruar dy nga lojtarët më të mirë në lojë për të kontraktuar me Thorns FC është një veprim i rëndësishëm për klubin tonë që thekson angazhimin tonë, si dhe rritjen e NWSL në peisazhin global të futbollit. “

Pamja më e madhe

Të dy kontratat janë në gjashtë shifra dhe përfshijnë paratë e alokimit të NWSL, sipas The Athletic, duke përfaqësuar një strukturë të re pagash për kampionatin që mund ta ndihmojë atë të ruajë talentin e lartë.

Ekipet e NWSL mund të blejnë deri në 400,000 dollarë të parave të alokimit nga liga që u mundëson atyre të paguajnë individë që nuk janë kontraktuar nga USWNT përtej asaj që lejon kufiri normal i pagës.

Për shkak se Horan dhe Dunn refuzuan kontratat e tyre tradicionale të alokuara USWNT, Thorns ishin në gjendje të zhyteshin në ato fonde alokimi dhe të siguronin dhe sigurinë dhe pagën shumë-vjeçare që vjen me të.

Leximi më tejSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu