Një maestro i mesfushës së Liverpool ka thënë që klubi i tij duhet të përmirësojë performancën e tyre në mënyrë që të rimarrë pozicionin pole në Premier League edhe një herë.

Të Kuqtë barazoi 0-0 me Manchester United të Dielën në mbrëmje, që do të thotë se tani janë katër ndeshje në kampionat pa fitore.

Ata gjithashtu nuk kanë arritur të shënojnë në tre ndeshjet e tyre të fundit në Premier League.

Kampionët në fuqi tani janë të 4-t në tabelë dhe tre pikë larg udhëheqësve të ligës United.

Rekrutuesi i verës Thiago, i cili bëri debutimin e tij në Anfield në përleshje, thotë se skuadra e tij e re duhet të bëjë më mirë në mënyrë që të marrë pozicionin e poleve.

Duke folur me Uebfaqja zyrtare e Liverpool pas ndeshjes, ai foli sinqerisht për barazimin.

“Pa fituar, ne kurrë nuk jemi të kënaqur,” tha Ai. “Ne bëmë një pjesë të shkëlqyer të parë, pastaj pjesa e dytë ishte 50-50.”

“Ne jemi të kënaqur në një farë mënyre me performancën tonë – si kemi bërë në disa momente të lojës. Por ne duhet të bëjmë shumë më mirë që të jemi në krye të ligës.

Thiago preku zhgënjimin e ekipit për të mos qenë në gjendje të largonte mundësitë që ata krijuan.

Ai vazhdoi: “Ne ishim intensiv, po krijonim mundësitë që na bënin më afër fitores. Kur nuk i kuptuam dhe nuk i bëmë golat, thjesht po e pakësojmë vetëbesimin dhe kjo është arsyeja pse loja ndryshoi pak.

“Në fund, është futboll dhe në disa minuta të lojës je me emocione të larta dhe nganjëherë je i ulët – është pjesë e lojës.”

Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk

Qëndrimi pozitiv

Thiago Alcantara

Sidoqoftë, përkundër këtij vlerësimi, reprezentuesi spanjoll tha se Liverpool ka aftësinë sulmuese për t’i tërhequr ata nga patch-i i tyre ngjitës.

“Shikoni djemtë që kemi përpara – jo vetëm tre të mëdhenjtë, le ta themi atë,” shtoi ai.

“Ne kemi Div [Origi], ne kemi Shaq [Xherdan Shaqiri], ne kemi Taki [Takumi Minamino]. Ne kemi shumë lojtarë që mund të shënojnë, njerëz në mesfushë që gjithashtu mund të shënojnë, njerëz nga mbrojtja mund të shënojnë.

“Ashtë çështje e krijimit të shanseve që ne po krijojmë për të qenë efektivë.”

Liverpool shkoni përsëri të enjten në mbrëmje kur ata marrin betejën Burnley.