Mesfushori i Liverpool, Georginio Wijnaldum pranon se lojtarët po përjetojnë një situatë në të cilën nuk kanë qenë kurrë më parë, por këmbëngul se ata nuk kanë mundësi të luajnë “rolin e viktimës”.

Humbja 2-0 në derbin 238 të Merseyside ishte hera e parë që kishin humbur në Anfield nga Everton që nga viti 1999. Por, akoma më keq, ishte disfata e katërt e njëpasnjëshme e ligës së tyre në shtëpi – ecuria e tyre më e keqe që nga viti 1923.

Lëndimi i kapitenit Jordan Henderson tani e lë Jurgen Klopp pa pesë mundësi në qendërmbrojtës ndërsa golat janë tharë në Anfield me vetëm dy gola – njëri prej të cilëve ishte një penallti – në tetë orët dhe 48 minutat e fundit.

duke mbrojtur kampionë janë rrëzuar nga maja e tabelës më 30 dhjetor deri në të gjashtin, tre pikë jashtë katër të parëve, dhe pa tifozë brenda tokës për të ofruar mbështetjen e tyre mund të ketë një tendencë midis skuadrës për të ndjerë se sezoni po prishet.

Por Wijnaldum theksoi se kjo nuk duhet të ndodhë.

“Kjo është një situatë e re në të cilën jemi tani. Në sezonet e mëparshme kur krijuam kaq shumë raste, gjithmonë shënonim një gol, ”tha ai për liverpoolfc.com.

“Dhe tani jemi në një periudhë kur krijojmë shumë raste por nuk shënojmë gol. Frshtë zhgënjyese, veçanërisht kur jeni në fushë dhe po luani.

“Ju nuk doni të ndjeni keqardhje për veten tuaj dhe nuk doni të hyni në rolin e viktimës.

“Ju thjesht doni të merreni me situatën dhe të përpiqeni ta çoni atë në një fund më të mirë, ose në një fund të mirë, edhe nëse e dini që keni shumë lëndime.

“Mendoj se kështu duhet ta shohim situatën, jo të jemi viktima, por thjesht të përpiqemi ta kthejmë atë.

“Ne kemi shumë lojëra për ta kthyer atë – nëse do të shikojmë situatën si viktima do të jetë më keq.

“Ajo që mund të bëjmë është thjesht të përpiqemi të japim gjithçka, të përpiqemi të jemi të sigurt dhe të punojmë të gjithë së bashku për ta sjellë atë (sezonin) në një fund më të mirë.”

Liverpool është ende gjallë dhe shkelmon në Ligën e Kampionëve, duke mbajtur një epërsi 2-0 nga ndeshja e parë e 16-të në ndeshjen e parë kundër RB Leipzig pas një paraqitje në mesjavë, e cila dallohej dukshëm ndryshe nga sa ishte parë në të fundit dy muaj.


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Klopp duke u përpjekur të ndërtojë mbi pozitivet

Klopp ka parë pozitive në shumë prej atyre ndeshjeve dhe e di që ai duhet të përpiqet të ndërtojë mbi këto elemente për të parandaluar që beteja për një vend të katërt të bëhet më e vështirë.

Ai nuk pranoi të pranonte, megjithatë, pala e tij ishte plate pas tre sezoneve të suksesit.

“Jo të gjitha ndeshjet ishin njësoj. Ne ishim dominant në shumicën e ndeshjeve. Në momentet vendimtare ne bëjmë ose një gabim, ose diçka e çuditshme ndodh, “tha ai.

“Kështu është: nëse ne bëjmë një gabim është pothuajse 100 përqind që kundërshtari shënon prej tij dhe nëse i detyrojmë ata të bëjnë gabime, nuk do të thotë që ne do të shënojmë menjëherë.

“Nuk është asnjë shpjegim të thuash që për tre vjet ne jemi me të vërtetë të mirë dhe në të katërtin është normale që të luftojmë.

“Unë nuk shoh ndonjë lidhje me tre vitet e fundit. Djemtë janë ende plot dëshirë, por për të ndryshuar ndeshjet dhe rezultatet e futbollit duhet të jeni vendimtar në momentet sulmuese dhe mbrojtëse dhe kjo është ajo që na mungon.

“Nuk më pëlqen të flas për pjesët e mira të lojës (Everton) sepse ne e humbëm derbin por nga nesër e tutje duhet ta përdorim përsëri.

“Ne nuk mund ta ndryshojmë situatën duke luajtur keq, kjo nuk është e mundur, por në momente vendimtare duhet të përmirësohemi, kjo është e qartë.”

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu