Qendërmbrojtësi 23-vjeçar menjëherë u vendos si titullar në Etihad pasi u zhvendos në shtator nga Benfica

Portugalia legjenda Pepe beson se Manchester CityRuben Dias është mbrojtësi më i mirë që kombi mburret aktualisht.

Dias, 23, nënshkroi për City nga Benfica në fillim të sezonit 2020-21 dhe menjëherë gjeti një vend në planet e ekipit të parë të Pep Guardiola.

Qendërmbrojtësi ka humbur vetëm dy nga paraqitjet e skuadrës së tij në Premier League, ndërsa ai është bërë një rregullt për Portugalinë që kur bëri debutimin e tij në 2018.

“Ruben Dias është tashmë qendërmbrojtësi më i mirë Portugez në botë, unë tashmë e kam thënë atë,” ish-Real Madrid i shpjegoi ylli Tribuna Expreso.

“Jo vetëm kaq, por ai është gjithashtu një lojtar shumë i zgjuar.”

Dyshja kanë luajtur së bashku disa herë me ngjyrat e Portugalisë, duke arritur një mirëkuptim të fortë pavarësisht se Pepe është 14 vjeç më i madh i Dias në 37 vjeç.

Në tetor Porto mbrojtësi tha për bashkatdhetarin e tij përpara palës portugeze Liga e Kampioneve përplasje me City: “Unë kam pasur respekt të madh për Ruben që nga dita e parë që ai arriti në ekipin kombëtar.

“Ai ka qenë gjithmonë një lojtar shembullor në ekip dhe ka treguar karakterin e tij. Unë gjithashtu isha i lumtur kur e pashë atë të largohej për një klub si Manchester City, ku ai do të vazhdojë të përparojë dhe të rritet”.

Nga ana tjetër, Dias vlerësoi shumë kolegun e tij veteran, duke shprehur admirimin e tij që në moshën 37 vjeç ai vazhdon të luajë për klubin dhe vendin.

“Nuk është normale që një lojtar i moshës së Pepe të vazhdojë me paraqitjet e shkëlqyera që ka bërë,” u tha mbrojtësi gazetarëve gjatë pushimit ndërkombëtar të tetorit.

“Ne duhet të jemi të lumtur që ai ende ka aftësinë për të luajtur në këtë nivel.

“Ka disa privilegje më të mëdha sesa të jesh në gjendje të kesh përvojën e tij dhe mundësinë për të luajtur përkrah tij, për shkak të gjithçkaje që ai përfaqëson, ku ai luajti dhe gjithçkaje që fitoi.

“Unë shoh një shans të madh për të mësuar çdo ditë, çdo sekondë.”

City kthehet në aksion në Premier League të Dielën në shtëpi në Crystal Palace, duke e kapërcyer ngushtë Brighton në ndeshjen e tyre të mesjavës.

Akuzat e Guardiola aktualisht qëndrojnë në vendin e tretë, katër pikë prapa udhëheqësve Manchester United pasi ka luajtur një lojë më pak.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu