24-vjeçarit iu dha urdhër marshimi në Estadio Fernando Torres pasi mori një karton të verdhë në secilën gjysmë të lojës të së Shtunës

Sulmuesit nigerian Umar Sadiq iu dha një karton i kuq ndërsa Almeria luftoi për një barazim 1-1 kundër Fuenlabrada në divizionin e dytë spanjoll.

24-vjeçari ishte duke bërë paraqitjen e tij të 21-të në Segunda Division të Shtunën, por ai nuk mundi të shtonte numrin e tij të 11 golave Rojiblancos nuk arriti të fitojë ndeshjen e dytë të njëpasnjëshme të ligës në udhëtim.

Sadiq u ndëshkua për herë të parë në minutën e 30-të, por ai u ndëshkua më vonë me një tjetër karton të verdhë në minutën e 53-të që rezultoi në dërgimin e tij.

Pavarësisht se zbriti në 10 burra, Almeria arriti të merrte një pikë në Fuenlabrada ndërsa goli i minutës së 89-të të Fran Villalba anuloi hapjen e Randy Nteka në 10 minutat e fundit.

Përjashtimi i së shtunës ishte hera e dytë që Sadiq u përjashtua në një ndeshje kampionati në karrierën e tij pasi ai po jepte urdhra marshimi në një ndeshje të Serie B midis Perugia dhe Salernitana në sezonin 2018-19.

Sidoqoftë, falë formës së tij të shënimeve në muajin e kaluar, Sadiq u emërua Lojtari i Muajit për Janarin në kategorinë e dytë Spanjolle nga LaLiga.

Ish sulmuesi i Rangers dhe AS Roma kontribuan me pesë gola dhe një asistim në tre ndeshje për Almeria që zë vendin e dytë në tabelën e kampionatit.

Ylli i lindur në Kaduna po bën një fushatë të shkëlqyeshme debutuese në Spanjë dhe ai është një largim nga barazimi me rekordin e tij më të mirë në një sezon kampionati kur ai shënoi 12 gola për Partizan të Beogradit në Super Ligën Serbe 2019-20.

Sadiq do të jetë i padisponueshëm për ndeshjen e kampionatit të Almeria kundër Las Palmas të Shtunën e ardhshme pasi ai vuan një ndalim me një lojë, por sulmuesi nigerian pritet të kthehet në ekipin e Jose Gomes për udhëtimin e tyre në Mallorca më 21 shkurt.

Edhe pse kanë një lojë në dorë, Almeria e renditur në vendin e dytë është pesë pikë prapa Mallorca e cila ulet në krye të tabelës së Segunda Division.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu