28-vjeçarja shënoi me pesë gola në katër ndeshje që kur bëri rikthimin e saj nga një dëmtim në kyçin e këmbës ndërsa City kaloi në çerekfinale

Sam Mewis vazhdoi formën e saj të mirë që kur u kthye nga lëndimi me dy gola ndërsa Manchester City konfirmoi vendin e tyre në çerekfinalet e Ligës së Kampionëve për Gratë në mënyrën dominante.

Mewis pësoi një dëmtim në kyçin e këmbës për shkak të detyrës ndërkombëtare me ekipin kombëtar të grave në SHBA në janar, por ka shënuar pesë gola në katër ndeshje që kur bëri kthimin e saj një muaj më vonë.

City mbajti një epërsi 3-0 nga faza e parë e tyre në raundin e 16 kundër Fiorentina dhe dy gola nga Mewis dhe Ellen White, plus një penallti të Caroline Weir, pa ekipin e Gareth Taylor me rezultatin 8-0 në total.

Si ka vepruar Mewis që nga kthimi i saj?

Mewis doli nga pankina për të bërë përshtypje të enjten, duke u bashkuar me shokët e ekipit të USWNT Abby Dahklemper dhe Rose Lavelle, të cilët secili luajti 90 minuta të plota.

Ajo kaloi nëpër mesfushë përpara se të zgjidhte këndin e poshtëm për një gol të shkëlqyeshëm të parë, dhe më pas rrumbullakosi rezultatin me një distancë të afërt me 12 minuta lojë.

Prurjet e saj e morën atë në krye të listave të shënuara të Ligës së Kampionëve për sezonin. Me katër gola, ajo është në nivel me Jenni Hermoso të Barcelonës, Melvine Malard të Lyon dhe palën Rosengard të Jelena Cankovic dhe Sanne Troelsgaard.

City ka fituar të katër ndeshjet që kur Mewis u kthye në fund të shkurtit, duke shënuar rikthimin e saj me dy gola në një goditje 4-0 të Birmingham në Superligën e Grave.

Çfarë është thënë?

Shefi i qytetit Taylor vlerësoi vendimmarrjen e skuadrës së tij në të tretën e fundit pas një fitore tjetër të kënaqshme.

“Mendova se mënyra se si e menaxhuam lojën nga minuta e parë deri në minutën e fundit ishte e shkëlqyeshme,” tha Taylor.

“Ne shënuam disa gola të mirë, bëmë disa vendime të shkëlqyera rreth skajit të kutisë dhe të gjithë lojtarët kontribuan.

“Ky ka qenë një nga ndërrimet më të mëdha që kam parë këtë sezon, vendimmarrja jonë në një të tretën e fundit. Në fillim të sezonit, kjo ishte një fushë që duhet ta përmirësonim.

“Ju mund ta shihni tani, sepse ne i vendosëm lojtarët në ato situata shumë si në stërvitje ashtu edhe në ndeshje, që ekziston një farë procesi mendimi që shkon prapa tij tani”.

Leximi më tejSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu