Mesfushori i Manchester City, Ilkay Gundogan ka zbuluar se Manchester United bëri një qasje për ta nënshkruar atë ndërsa ai ishte në Borussia Dortmund dhe shpjegoi pse lëvizja nuk u ndërpre kurrë.

Gundogan u bashkua me Cityn në verën e vitit 2016, duke u bërë biznesi i parë i Pepe Guardiola në klub. Nënshkrimi i tij i ktheu ata rreth 21 milion £.

Që atëherë ai ka bërë 192 paraqitje në të gjitha garat, duke grumbulluar 35 gola dhe 25 asistime. Ai gjithashtu ka fituar dy tituj të Premier League, një Kupë FA dhe tre Kupa të Ligës gjatë kohës që ishte në Angli.

Gjermani aktualisht po shijon sezonin e tij më të mirë me një bluzë blu, pasi ka shënuar 11 herë në 12 ndeshje. Kjo formë ka përkuar me formën e skuadrës së tij të nxehtë, e cila i ka parë ato fitojnë 19 ndeshjet e tyre të fundit.

Por Gundogan ka zbuluar se ai mund të ketë qenë duke luajtur nëpër qytet me një fanellë të kuqe nëse gjërat do të kishin dalë pak më ndryshe.

Pyetur nga Sky Sports (përmes Metrosë) nëse United do të kishte treguar interes në të kaluarën, ai tha: “kindshtë disi e vërtetë. Kishte bisedime. Mendoj se ishin të paktën dy ose tre vjet para se të bashkohesha me City. Kur isha duke luajtur në Borussia Dortmund.

“Një shok i ekipit tim, Shinji Kagawa, shkoi te Man United dhe dikush më tha se kishin ardhur në disa lojëra për ta parë para se ta blinin.

“Pastaj unë tërhoqa vëmendjen e tyre, por asnjëherë nuk hyri në bisedime të avancuara, sepse Borussia Dortmund e bëri shumë të qartë se ata nuk janë të gatshëm të më shesin.

“Kisha edhe disa vjet nga kontrata ime, kështu që në të vërtetë nuk kishte asnjë pikë për të biseduar me askënd. Kështu që po, në fund të fundit nuk ndodhi ”.

Kalimi përfundimtar i Gundogan në Premier League rezultoi shumë më i suksesshëm sesa ish shoku i tij i skuadrës Kagawa. Ai bëri vetëm 57 paraqitje për Djajtë e Kuq, duke shënuar gjashtë gola, para se të kthehej në Dortmund dy vjet pas nënshkrimit.

Jo keqardhje

Duke pasur parasysh suksesin e tij në Qyteti, nuk është për t’u habitur që Gundogan është i kënaqur me mënyrën se si dolën gjërat.

30-vjeçari, i mbuluar 42 herë nga vendi i tij, shtoi: “Jam shumë i lumtur [to have joined City in the end]. Besoj se gjithçka ndodh për një arsye.

“Nëse mund të ndryshoja ndonjë gjë në karrierën time, nuk do ta bëja. Thjesht jam krenar për vendin ku kam ardhur dhe vërtet po e shijoj kohën time këtu.

“Në fund, të gjithë ne jetojmë për këto lloj rivalitetesh në qytet. Kështu që unë gjithashtu vlerësoj atë që Manchester United ka bërë gjatë viteve të fundit dhe më pëlqen të luaj kundër tyre. Më pëlqen të jem në të njëjtin qytet me ta sepse për këtë bëhet fjalë futbolli ”.

LEXO MË SHUMË: Manchester City thuhet se ka emëruar çmimin e tyre për një anësor i cili ka bërë përshtypje në Premier League këtë term.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu