Mrekullia e Borussia Dortmund, Youssoufa Moukoko, është bërë golashënuesi më i ri në historinë e Bundesligës, pasi shënoi në takimin e së Premtes me Union Berlin.

Thyerja e rekordeve nuk është asgjë e re për Moukoko, i cili ka shënuar gola shumë mbi grupmoshën e tij për atë që ndihet si një përjetësi.

Rregullat e ligës do të thoshin Dortmund duhej të priste me durim deri në ditëlindjen e Moukoko para se ai të lejohej të paraqitej për ekipin e të moshuarve, dhe vetëm një ditë pas ditëlindjes së tij të 16-të, gjermani u bë lojtari më i ri në Bundesliga historia kur ai erdhi si një zëvendësues i vonë në fitoren 5-2 nëntor ndaj Hertha BSC.

Ai e bëri fillimin e tij të parë në 15 Dhjetor, dhe vetëm tre ditë më vonë, ai vulosi vendin e tij në librat e historisë duke shënuar kundër Union Berlin në moshën e butë 16 vjeç dhe 28 ditë.

Ai thyen rekordin e mëparshëm, i cili u vendos sezonin e kaluar nga mesfushori i Bayer Leverkusen, Florian Wirtz, i cili gjuajti në shtëpi kundër askujt tjetër përveç kampionëve të ligës Bajerni i Mynihut kur ishte 17 vjeç e 34 ditë.

Florian Wirtz
Wirtz ishte mbajtësi i mëparshëm i rekordeve | Lars Baron / Getty Images

Dortmund kanë kohë që janë të vetëdijshëm se kanë në duar një super yll të mundshëm. Ai po luante në skuadrën nën-17 kur ishte vetëm 13 vjeç dhe vazhdimisht ka shënuar një numër qesharakësh të golave ​​kundër lojtarëve më të vjetër.

Ai u nxitua në anën e të moshuarve sa më shpejt që të ishte e mundur ligjërisht, dhe jo vetëm që ai tashmë ka bërë debutimin e tij, por ai tashmë është duke u mbështetur si titullar ndërsa shoku tjetër i mrekullueshëm Erling Haaland është mënjanuar me një dëmtim.

Vetë Haaland ka folur hapur për ngazëllimin e tij ndaj Moukoko, duke thënë ESPN se 16-vjeçari është ‘talenti më i madh në botë për momentin’.

Erling Haaland
Haaland ka mbledhur lavdërime për Moukoko | Lars Baron / Getty Images

Dortmund mund të ketë në dispozicion dy sulmuesit e rinj më emocionues në planet tani, dhe as Moukoko e as Haaland nuk duken sikur po ngadalësohen shpejt.

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqni atë nëCicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu