Arsenali shpreson të mirëpresë mesfushorin Thomas Partey nga një dëmtim në kofshë në kohë për tu ndeshur me Newcastle United në 9 Janar.

Një nënshkrim veror prej 45 milion let nga Atletico Madrid, Partey është kufizuar në vetëm pesë paraqitje në Premier League këtë sezon për shkak të këtij dëmtimi të përsëritur, i cili fillimisht ndodhi në humbjen 3-0 të Nëntorit ndaj Aston Villa.

Thomas Partey
Partey është rrënuar nga dëmtimet | James Williamson – AMA / Getty Images

Ai humbi dy ndeshje por u kthye në humbjen 2-0 ndaj Tottenham, vetëm që të detyrohen të largohen në gjysmë kohe pasi përkeqësojnë çështjen.

Sipas futboll.london, Partey tani është kthyer në trajnimin e lehtë edhe një herë, por ai nuk ka udhëtuar me pjesën tjetër të Arsenal skuadra që është vendosur të përballet me West Bromwich Albion të Shtunën, me Mikel Arteta ngurrues të rrezikojë të sjellë Partey përsëri shumë shpejt.

Në vend të kësaj, stafi mjekësor i klubit po shikon 9 janarin si një datë të mundshme kthimi, me Partey që shpreson të paraqitet në atë që ka të ngjarë të jetë një anë e ndërruar për takimin e raundit të tretë të Kupës FA me Newcastle.

Në mungesë të Partey, mesfushori egjiptian Mohamed Elneny ka shijuar një skuadër të zgjatur, por është kthimi në formën e mesfushorit polarizues Granit Xhaka i cili e ka ndihmuar Arsenalin në një seri dy fitore në Premier League për herë të dytë në këtë sezon.

Xhaka u përball me shumë kritika të justifikueshme për një karton të kuq budalla kundër Burnley, por pasi vuajti pezullimin e tij, përfaqësuesi zviceran është rikthyer me një hakmarrje dhe ndihmoi në lehtësimin e presionit ndaj Arteta.

Partey mund të mos jetë gati të kthehet për tu përballur me West Brom, por Arsenal pritet të jetë në gjendje të mirëpresë qendërmbrojtësin David Luiz dhe anësorin Willian, që të dy humbën dy fitoret e fundit për shkak të sëmundjes.

Willian - Lojtar futbolli për Chelsea dhe Brazil
Willian është në dispozicion për përzgjedhje | Visionhaus / Getty Images

Arteta gjithashtu shpreson të jetë në gjendje të fus në krah anësorin e ri Bukayo Saka, i cili ka shkëlqyer në javët e fundit, por pa kontributin e tij në fitoren 1-0 ndaj Brighton të shkurtuar dëmtimin.

Forma e fundit e Arsenalit i ka parë ata të ngjiten në vendin e 13-të në Premier League, dhe ata tani janë vetëm nëntë pikë larg katër të parëve.

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqni atë nëCicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu