Nga Tottenham Hotspur Stadium – Gjithmonë ka një bisedë për të bërë Dele Alli.

Kur të arrini kaq shumë të rinj, gjithmonë do të jetë një qendër e vëmendjes për ju. Dhe nëse nuk po përputheni me lartësitë e adoleshencës suaj, gjithnjë do të pezullohet si ‘çfarë shkoi keq?’ përrallë

Ky ka qenë sezoni më i çuditshëm i Dele në Spurs. Fillimi i tij i vetëm në Premier League erdhi në ditën e hapjes, dhe ai ishte i fiksuar në pjesën e parë, megjithë një performancë të mirë.

Dy burra që mezi kanë luajtur për Spurs këtë sezon
Dy burra që mezi kanë luajtur për Spurs këtë sezon | Julian Finney / Getty Images

Që atëherë, ai ka qenë në periferinë e skuadrës së Tottenhamit me pak shpjegime. Problemet e dëmtimit që e kanë mbajtur atë pak në dy vitet e fundit nuk janë kthyer – ai thjesht nuk ka luajtur.

Kur Spurs ishin kryesues tabelash në gjysmën e parë të sezonit, kishte kuptim të mos prishin një skuadër fituese, por atyre u mungon qartë shpikja që nga dhjetori.

Lëvizja e Tanguy Ndombele përsëri në qendër të mesfushës ka bërë që Spurs të paktën të ketë një krijues rezistent ndaj shtypit për të ndihmuar në lëvizjen e topit në fushë, por atyre ende u mungojnë idetë kur bëhet fjalë për krijimin e rastësisë.

Ky ka qenë një problem i vazhdueshëm që kur Christian Eriksen kërkoi për herë të parë një transferim në verën e vitit 2019 – Giovani Lo Celso dhe Erik Lamela nuk janë të të njëjtit kallëp ose cilësi dhe lëndohen më shpesh sesa jo.

Por Dele të paktën ofron shpikjen dhe zgjuarsinë për të ndihmuar Tottenhamin në sulm.

Goditja e tij e bukur, e ngritur lart, për të çuar përpara Spurs në fitoren e tyre të Ligës së Evropës 4-0 ndaj Wolfsberger të Mërkurën në mbrëmje ishte prova më e fortë për këtë. Nëse ai nuk po përpiqet të bëjë hapa (si ai për të vendosur momentin më të mirë të Tottenham që nga viti 1984) ose hile (si ato që mbledhin shikime në YouTube për ditë me radhë), ai po përpiqet të krijojë diçka nga asgjë për të ndihmuar ekipin.

Spurs kanë luajtur me një bllok të vërtetë mendor kur gjërat nuk kanë shkuar në mënyrën e tyre nën José Mourinho. Ndonjëherë ata thjesht kanë nevojë për një shkëndijë të vogël për të shkelur në ingranazhe – një pasim Harry Kane, një britmë Son Heung-min, ose / dhe nga Dele.

24-vjeçari rrallë ka luajtur dobët kur ishte në shoqërinë e Kane dhe Son. Ndoshta dëshira e Mourinho për të vendosur besimin e tij te lojtarët inferiorë dhe më pak të talentuar është e gabuar, mbase ai thjesht duhet të fillojë futbollistët e tij më të mirë. Vetem nje mendim.

Tottenham ka qenë i mjerë këtë dimër, por rreshtimi i argjendtë është që të gjithë e dinë se kjo nuk është një ekip që performon në maksimum dhe kjo nuk ka dhënë gjithmonë anën e tyre më të fortë. Obviousshtë padyshim një rrugë kthimi për të filluar sezonin e tyre në rrugën e duhur, dhe riintegrimi i Dele është thelbësor.

Një lojtar me cilësi të dukshme të Dele nuk bëhet vetëm ushqim skuadre për ekipin e nëntë në Premier League. Vetëm sezonin e kaluar ai shënoi tetë gola dhe katër asistime në 25 ndeshje të Premier League – ai ka bërë vetëm 16 paraqitje në të gjitha garat deri më tani këtë fushatë.

Dele ende ka ajo dhe ai as nuk ka nevojë të rregullojë lojën e tij në mënyrë që të jetë një pasuri e madhe. Ai thjesht ka nevojë për një platformë përsëri.

Për më shumë nga Sean Walsh, ndiqni atë në Cicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu