Austriaku ka performuar fuqimisht në 18 muajt e fundit dhe Real Madrid thuhet se është i interesuar, por menaxheri i tyre po dekurajon spekulimet

Real Madrid menaxheri Zinedine Zidane dëshiron që rinovimi i kontratës të zgjidhet shpejt për Luka Modric, Sergio Ramos dhe Lucas Vazquez, të cilin ai e sheh si një përparësi më të lartë se çdo lëvizje për David Alaba.

Ndërsa Zidane po mban fokusin e tij te La Liga, ku gjurmët e Madridit Atletico Madrid me dy pikë, nevoja për të sjellë një lojtar të kalibrit të Alaba do të bëhej urgjente nëse një kontratë e re për Ramos nuk ishte dakord.

Kapiteni i lidhur me PSG, Luka Modric dhe Lucas Vazquez janë të gjithë agjentë të lirë, si Alaba, në qershor 2021.

“Po, të gjithë duam [contracts to be signed]”, Tha Zidane.” Ne duam që situata të zgjidhet sa më shpejt që të jetë e mundur. Inshtë në interesin e të gjithëve, do të ishte mirë për të gjithë, kështu që shpresojmë që të zgjidhet shpejt “.

Sidoqoftë, Zidane nuk është spekulim argëtues në lidhje me bisedimet e transferimit me Alaba ndërsa Real Madrid lufton për të mbrojtur titullin e tyre.

Bajerni i Mynihut mbrojtësi Alaba është jashtë kontratës në Gjermania në fund të sezonit dhe negociatat mbi një zgjatje deri më tani kanë rezultuar të pafrytshme për kampionët e Evropës.

Austri ndërkombëtare është hedhur në diskutim si një objektiv për Manchester United, Manchester City, Chelsea dhe Paris Saint-Germain si dhe Madridi.

Alaba ishte një pjesë kryesore e ekipit të Bayern që fitoi Liga e Kampioneve sezonin e kaluar

Sidoqoftë, që nga fillimi i 2019-20, ai ka kryer katër gabime që çuan në goditje në garë, një lartësi e përbashkët midis mbrojtësve. Asnjë nga këto nuk ka rezultuar me gola, ndërsa Raphael Varane i Madridit ka bërë të njëjtin numër gabimesh por është ndëshkuar në të katër rastet.

Statistikat e Alaba gjatë kësaj periudhe janë shumë të ngjashme me ato të Varane, duke luajtur 13 ndeshje me 14 të tijat dhe duke pasur 29 prekje më pak dhe shtatë pasime më pak të suksesshme. Varane është gjithashtu vetëm katër pengesa, dy blloqe, pesë largime dhe shtatë përgjime përpara homologut të tij.

Në vend që të nënshkruhet si një konkurrent i Varane, megjithatë, Alaba mund të jetë partner i fituesit të Kupës së Botës ndërsa kapiteni hajmali i Madridit Sergio Ramos i afrohet 35 vjetorit të lindjes.

Sido që të jetë, spekulimet nuk i interesojnë trajnerit kryesor Zidane, i cili tha përpara përballjes Celta Vigo: “Ne i kemi të gjithë lojtarët tanë këtu. Unë thjesht po mendoj për ndeshjen nesër me lojtarët që kam këtu.

“Atëherë mbase do të më pyesni për lojtarët që po luajnë shumë ose nuk luajnë shumë. Ne kemi 22 lojtarë, 25 me portierët, një skuadër shumë e madhe.

“Ne kemi mjaft për të menduar me lojërat për të cilat nuk duhet të mendojmë për lojtarët që nuk janë as tanë. Ju lutemi, ne po mendojmë vetëm për lojën nesër.”

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu