Wdo të duhet të filloni të telefononi Real Madrid trajner kryesor Zinedine Zidane Ministri i Mbrojtjes, pasi ai tani ka përdorur 13 kombinime të ndryshme në pjesën e pasme në 19 ndeshjet e fundit.

Këto figura të shquara kuptohen më mirë brenda kontekstit që Los Blancos janë të pamposhtur në atë vrapim.

Me Real Madrid të bësh një rritje të vonshme në LaLiga Santander dhe ende ëndërron për një Ligë të 14-të të Kampionëve, mbajtja e gjërave të shtrënguara prapa përballë vështirësive të vazhdueshme është mbase Zidanearritja më e madhe e tre muajve të fundit.

Francezi ka përdorur 11 lojtarë të ndryshëm që nga fillimi në vijën e tij mbrojtëse pasi i është dashur të riorganizojë vazhdimisht enigmën falë një dëmtimi.

Gjatë kësaj periudhe, kishte vetëm një periudhë të shkurtër pushimi kur Zidane ishte në gjendje të dërgonte të njëjtat katër mbrapa – Lucas Vazquez, Raphael Varane, Nacho Fernandez dhe Ferland Mendy – për katër ndeshje radhazi, por përndryshe atij i është dashur të provojë diçka të re përpara çdo ndeshje.

Zidane jo vetëm që është dashur të përzihet personeli, por gjithashtu ka qenë duke e rregulluar sistemin, ndonjëherë nga nevoja, duke alternuar një mbrojtje me katër mbrojtës dhe një mbrojtje me pesë vetë.

Dilema në mbrojtjen e djathtë është një shembull i përsosur, me Real Madrid duke përdorur Alvaro Odriozola, Parku Marvin, Dani Carvajal, Lucas Vazquez dhe Fede Valverde në atë pozicion në këtë vrapim.

Ata gjithashtu janë privuar në mënyrë të ndryshme nga të gjithë mbrojtësit e tyre të parë në kohë të ndryshme gjatë 19 ndeshjeve, me Carvajal, Varane, Sergio Ramos dhe Mendy të gjithë duke kaluar kohën mënjanë.

Tani, përpara Los Blancos‘vendimtare gjysmëfinale e Ligës së Kampionëve kundër Chelsea te merkuren, Zidane do të duhet edhe një herë të trondisë gjërat për shkak të Varanedëmtimi, edhe pse ai do të ketë Mendy dhe Ramos në dispozicion përsëri, së bashku me Marcelo.

Derisa ZidaneMakthi mbrojtës vazhdon, ka qenë gjithashtu një periudhë shumë e suksesshme për ekipin dhe trajneri francez meriton merita.

Pozitivi tjetër është se u ka lejuar disa lojtarëve që kanë qenë në skaj të një shansi për të shkëlqyer, me Eder Militao duke qenë një shembull i shkëlqyeshëm, dhe tregoi se futbolli është me të vërtetë një lojë skuadre.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu