Nga Chris Oddo | @TheFanChild | E hënë 7 dhjetor 2020

Martina Navratilova, e njohur për aktivizmin e saj po aq sa ka tenisi i saj legjendar këto ditë shkruajti një kolonë për të lavdëruar Sportspersonin e Vitit të SI Naomi Osaka për deklaratat e saj të fuqishme të barazisë dhe drejtësisë shoqërore në vitin 2020.

Express Tenisi

“Naomi e kuptoi fuqinë e famës dhe mësoi se si ta përdorte atë për të mirën më të madhe”, Shkroi Navratilova. “Sa bukur është? Ajo përdori platformën e saj për të rritur ndërgjegjësimin për dhunën ndaj amerikanëve të zinj nga policia dhe të tjerët dhe për të nxitur bisedën se si ta luftojnë atë. ”

Kampionia 18 herë e madhe në beqare thotë se deklarata e fuqishme e Osaka në US Open të këtij viti është provë se ajo e ka zemrën në vendin e duhur.

“Duke veshur shtatë maska ​​në US Open – me një të re për çdo raund, secila duke nderuar një tjetër viktimë të Zezë të dhunës policore ose një sulm racist – Naomi bëri një deklaratë jashtëzakonisht të fuqishme,” tha Navratilova. “Sa herë që ajo dilte për të luajtur njerëzit flisnin se cili emër do të ishte në maskë. Breonna Taylor. Elijah McClain. Ahmaud Arbëri. Trayvon Martin. George Floyd. Philando Castile. Tamir Rajs. ”

Osaka është tenisti i pestë që fiton Çmimin Sportsperson i Vitit të SI.

“Më vete, ajo solli kaq shumë vëmendje në historitë e tyre,” tha Navratilova. “Naomi nuk është dikush që mund ta shkarkosh si një liberal çfarëdo. Kjo nuk ishte politike. Ajo po humanizonte problemin e madh të dhunës policore ndaj njerëzve të Zinj në Amerikë. Kjo kishte të bënte me drejtësinë. Kjo kishte të bënte me të drejtat e njeriut.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu