Nëse Carlos Alcaraz ishte nervoz për debutimin e tij në Grand Slam në barazimin kryesor të martën, ai me siguri nuk e tregoi atë.

Spanjolli #NextGenATP luajti tenis agresiv, të përbërë për të dërguar shokun tjetër kualifikues Botic Van de Zandschulp 6-1, 6-4, 6-4 në raundin e parë të Australian Open.

“Jam shumë i lumtur që fitova sot në Grand Slam-in tim të parë,” tha Alcaraz. “Unë u përpoqa të shijoja, të luaja lojën time. Unë mendoj se e bëra atë. Më pëlqente [the match]. Kam përvojën. Jam i ngazëllyer për të luajtur raundin tim të dytë “.

Të dy lojtarët po bënin debutimet e tyre kryesore, kështu që nervat priteshin. Por Alcaraz 17-vjeçar ishte i zhgënjyer nga momenti, duke humbur vetëm nëntë pikë në setin e parë. Mbrojtësi i Juan Carlos Ferrero përballoi çdo stuhi me të cilin u përball në Court 17 gjatë rrugës për një fitore një-orëshe, 54-minutëshe.

Pasi të ishte në bllokim të vështirë për dy javë, do të ishte e kuptueshme nëse adoleshenti filloi ngadalë në Australi. Por javën e kaluar Alcaraz mërziti pasardhësin e lartë David Goffin në Great Ocean Road Open, dhe tani ai është përmes debutimit të tij të madh në sete drejt.

Carlos Alcaraz

Van de Zandschulp nuk ishte një barazim i lehtë për Alcaraz, pavarësisht se ishte gjithashtu debutimi i Hollandezit në Slam. Javën e kaluar, 25-vjeçari mundi Reilly Opelka dhe shtyu rusin me goditje të madhe Karen Khachanov thellë në një set të tretë në një ndeshje që zgjati dy orë e 37 minuta.

Por Alcaraz kishte një përgjigje për çdo rritje të kundërshtarit të tij. Në fillim, Van de Zandschulp keqpërdorej shpesh dhe e lejoi Spanjollin të gjente një ritëm. Por holandezi u mblodh nga një prishje në setin e dytë dhe fuqia e tij fillestare filloi ta shtynte lojtarin gati një dekadë më të riun e tij prapa bazës për herë të parë në ndeshje.

Ajo që ra në sy për Alcaraz ishte se ai kurrë nuk tregoi zhgënjim ose panik. Pasi humbi shërbimin për kohën e parë – dhe të vetme – në ndeshjen në 3-2 në setin e dytë, tre herë kampioni i ATP Challenger Tour u tërhoq në ndeshjen tjetër.

E djathta 6’1 “gjithashtu tregoi mjaft aftësi. Në një pikë, Van de Zandschulp goditi një sipërfaqe të fortë. Alcaraz, i cili ishte aq afër murit të pasmë sa që ishte jashtë ekranit, disi mendoi drejtimin e duhur dhe shkatërroi një fitues të prapambetur në linjë.

17-vjeçari goditi dy fitues më shumë se Van de Zandschulp (26-24) dhe bëri 21 më pak gabime të paforcuara (23-44). Holandezi dyfishoi fajin në largimin vendimtar në setin e tretë dhe Alcaraz nuk u përplas kur shërbeu ndeshjen, duke bërtitur “Vamos!” dhe duke i buzëqeshur ekipit të tij pasi arriti triumfin e tij.

“Kam luajtur një set të parë shumë të mirë. Unë mendoj se ai humbi shumë topa. Unë u përpoqa të përqendrohesha gjatë gjithë kohës,” tha Alcaraz. “Seti i dytë ishte shumë, shumë i vështirë. Ai luajti një lojë vërtet të mirë në setin e dytë. Unë u përpoqa të jem i relaksuar në momentet e vështira”.

Alcaraz mezi ishte brenda Top 500 të Renditjeve të FedEx ATP në fillim të sezonit të kaluar. Tani në numrin 141 të Botës, ai po akuzon për Top 100. Adoleshenti do të luajë pasardhësin e 26-të Hubert Hurkacz ose Suedezin Mikael Ymer.

A e dini
Alcaraz është njeriu më i ri që ka fituar një ndeshje Grand Slam që nga Thanasi Kokkinakis në Australian Open 2014.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu