Alcaraz i Çmuar Wild Card i Madridit

Ndjesi spanjolle Carlos Alcaraz do të dalë në Kutinë Magjike këtë pranverë.

Alcaraz 17-vjeçarit i është dhënë një kartë e egër në Mutua Madrid Open, caktuar për 27 Prill-9 Maj.

Toni Nadal: Medvedev humbi lojën mendore në finalen e AO

Alcaraz tregoi aftësitë e tij duke mërzitur David Goffin në garën e Great Ocean Road në Melburn muajin e kaluar, duke u bërë njeriu më i ri që mundi një kundërshtar të Top 15 që kur Richard Gasquet mundi Nicolás Massú (Nr. 14) në çerekfinalet e Buenos Aires në 2004, gjithashtu në moshën 17 vjeçare. Alcaraz u kualifikua për Australian Open dhe pavarësisht se shërbeu për një bllokim të fortë 14-ditor, ai postoi fitoren e tij të parë në karrierën e tij në Australian Open në barazimin kryesor.

“Doja të falënderoja Mutua Madrid Open që më dha mundësinë për të luajtur në Kutinë Magjike”, tha Alcaraz. “Isshtë një përvojë e shkëlqyer për mua të jem në gjendje të luaj në Spanjë me të gjithë njerëzit. Shpresoj të luaj një rol të mirë atje majin e ardhshëm.

“Unë jam shumë i ngazëllyer për të luajtur në Madrid, për mua është një krenari të luaj këtë turne.”

Adoleshenti spanjoll është trajner i ish-numrit 1 të botës Juan Carlos Ferrero dhe është vlerësuar nga 20-herë kampioni i Grand Slam, Rafael Nadal si një lojtar me potencial të madh.

Express Tenisi

“Kjo ftesë është një angazhim për të rinjtë,” drejtori i turneut në Madrid Tha Feliciano Lopez. “Unë nuk kam parë një lojtar spanjoll me atë potencial për shumë vite.

“Të shikosh një djalë si të ri duke luajtur si Carlos është diçka shumë e veçantë, diçka unike”.

Javën e kaluar, Alcaraz u vlerësua me një kartë të egër Acapulco, duke u bashkuar me një fushë që do të paraqesë kampionin e Nitto ATP Final 2019 Stefanos Tsitsipas, numrin 7 të botës Alexander Zverev, numrin 9 të botës Diego Schwartzman, Felix Auger-Aliassime, Marin Cilic, Grigor Dimitrov dhe Milos Raonic.

Kredi fotografike: Brandon Malone / Getty

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu