Nadal: Alcaraz ka përbërësit e një kampioni

Nga Richard Pagliaro

Ditët e sallatës po vijnë së shpejti për fenomenin spanjoll Carlos Alcaraz, thotë Rafael Nadal.

Në një blockbuster shumë të parashikuar midis së ardhmes së ndritshme të Spanjës dhe kampionit të lavdishëm të tanishëm, Nadal bëri fitues në ditëlindjen e 18-të të Carlos Alcaraz dhe më pas derdhi lavdërime për adoleshentin pasi shpërndau një përplasje 6-1, 6-2 për t’u akuzuar në raundin e 16 të Mutua Madrid Open. .

Më shumë: Nadal Fshij Alcaraz, Dërgon Mesazhin në Madrid

Duke cituar lojën në tokë, përulësinë dhe urinë e renditur në Alkaraz në vendin e 120-të, Nadal thotë se adoleshenti ka përbërësit për të qenë një kampion dhe të garojë për tituj të Grand Slam.

“Dua të them, kur bën një sallatë dhe po vendos përbërës brenda sallatës, ai ka, dua të them, shumë përbërës për t’u bërë një lojtar i shkëlqyeshëm. Kjo është gjëja kryesore,” tha Nadal. “Atëherë sigurisht që asgjë nuk është e lehtë.

“Do të keni kundërshtarë të mëdhenj përpara. Dua të them, asgjë nuk është e lehtë në këtë jetë. Bëhuni një nga lojtarët më të mirë në botë dhe luftoni për titujt më të rëndësishëm është diçka shumë e vështirë, por unë vërtet besoj se ai është një nga djemtë që ai mund ta bëjë këtë “.

Nadal pohon se Alcaraz ka një tavan të lartë dhe adoleshenti e ka treguar atë këtë sezon.

Duke luajtur në vetëm ndeshjen e tij të 12-të në ATP, Alcaraz rrotulloi numrin botëror 26 Casper Ruud, i cili stërvitet në Akademinë Rafa Nadal, 6-2, 6-4, për t’u bërë gjysmëfinalisti më i ri i ATP që nga Alexander Zverev në 2014 në Marbella.

Express Tenisi

Kampioni 20 herë i Grand Slam thotë se Alcaraz, i stërvitur nga ish-numri 1 i botës, Juan Carlos Ferrero, tashmë tregon një lojë të rrumbullakosur dhe nëse ai mund të përmirësojë shërbimin e tij ndërsa rritet më i fortë, Nadal parashikon që adoleshenti të luftojë me më të mirët në vitet e ardhshme.

“Kur dikush në moshën e tij është në gjendje të bëjë gjërat që ai po bën është sepse ju keni diçka të veçantë, jo? Dhe në të njëjtën kohë, ai është mjaft i përulur për të vazhduar të punojë,” tha Nadal. “Ai është i apasionuar pas lojës. Kështu që unë vërtet besoj se ai do të jetë në gjendje të djegë cikle shumë shpejt, shumë shpejt. Unë me të vërtetë besoj se ai është një lojtar i plotë.

“Unë dua të them, ai është i guximshëm, ai është në gjendje të shkojë në rrjetë shumë shpesh. Forehand i shkëlqyeshëm, i shkëlqyeshëm. Sigurisht që duhet të përmirësojë pak shërbimin, por ai është vetëm 18 vjeç, kështu që ka shumë kohë. Siç thashë , ai është mjaft i përulur dhe është një punëtor i palodhur, kështu që nuk kam dyshim se ai do ta bëjë këtë, jo? Lëvizja e tij është e madhe “.

Kredia e fotografisë: Mutua Madrid Open

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu