Carlos Alcaraz rezervoi një ëndërr takimin e raundit të dytë të Mutua Madrid Open kundër pesë herë kampionit Rafael Nadal të hënën.

Spanjolli #NextGenATP, i cili do të festojë ditëlindjen e tij të 18-të të Mërkurën, rrëmbeu 19 fitues paraprakë në rrugën e një fitoreje 6-4, 6-0 kundër Adrian Mannarino. Kjo është fitorja e parë e Alcaraz në ATP Masters 1000 në vetëm ngjarjen e tij të dytë në këtë nivel. 17-vjeçari bëri debutimin e tij për Masters 1000 në Miami Open të prezantuar nga Itau në Mars (l. Tek Ruusuvuori).

“Unë jam vërtet, shumë e lumtur. Kjo është një fitore e veçantë për mua këtu në Spanjë, këtu në La Caja Magica, ”tha Alcaraz në intervistën e tij pas ndeshjes. “[To] të fitosh një ndeshje Masters 1000 këtu është mahnitëse ”.

Nr. 120 i Botës do të takohet me Nadalin për herë të parë në raundin e dytë. Sidoqoftë, dyshja tashmë kanë ndarë disa kohë gjyqësore së bashku këtë vit. Alcaraz dhe Nadal u takuan për një seancë stërvitore përpara Australian Open të këtij viti.

“Për mua, [to] loja kundër Rafa është një ëndërr e realizuar, ”tha Alcaraz. “Që kur isha fëmijë, dëshiroja të luaja një ndeshje kundër Rafa dhe tani do të jem në gjendje këtu [on] Gjykata Qendrore e La Caja Magica në Madrid. Shtë një ndeshje vërtet e veçantë kundër Rafës. ”

I mbështetur nga një turmë e reduktuar në shtëpi brenda Manolo Santana Stadium, Alcaraz nxituan Mannarino në fazat e hershme me thellësi në goditjet e tij në tokë dhe gjuajti fitues të shumëfishtë për të garuar në epërsi 2-0. Vendasi Murcia mbajti epërsinë e tij për të shërbyer për setin e parë në 5-4 dhe ai shndërroi pikën e tij të parë të setit me një fitues të pashembullt.

Carlos Alcaraz
Mirësjellje grafike e Hawk-Eye Innovations / ATP Media
Alcaraz përshkoi setin e dytë për të rezervuar takimin e tij kundër Nadal. Spanjolli vazhdoi të diktojë tubime me avionë agresivë dhe tregoi prekje të shkëlqyera në rrjetë për të përmirësuar në 7-7 këtë sezon.

“Unë e fillova ndeshjen paksa nervoz,” tha Alcaraz. “Unë u përpoqa të luaja agresiv për të nxjerrë nervat dhe u përpoqa të shijoja duke luajtur këtu, para një turme të madhe në Madrid.”

Fabio Fognini rezervoi të hënën një përplasje në raundin e dytë kundër bashkatdhetarit Matteo Berrettini. 33-vjeçari e kaloi kualifikuesin spanjoll Carlos Taberner me 7-6 (4), 2-6, 6-3 për dy orë e 15 minuta.

Fognini dhe Berrettini, të cilët ndihmuan Italinë të arrijë finalen e Kupës ATP në Shkurt (nga Rusia), do të takohen për herë të dytë në seritë e tyre ATP Head2Head. Fognini fitoi takimin e parë të çiftit në grupe të drejta në 2017 Internazionali BNL d’Italia.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu