Alex Olmedo, Kampionati Australian i vitit 1959 dhe titulli i Wimbledon, vdiq të Mërkurën në moshën 84 vjeç për shkak të kancerit të trurit.

Olmedo, djali i një kujdestari gjykate, lindi dhe u rrit në Peru, duke goditur së pari një top në Klubin Ndërkombëtar të Arequipa, ku ai ishte një djalë me top. Olmedo bëri debutimin e tij të madh në kampionat në moshën 15 vjeç në Kombëtaret e SHBA 1951 në Forest Hills dhe ishte lojtari më i mirë në Peru deri në moshën 17 vjeç. Shumë shpejt, 700 dollarë u grumbulluan dhe në Shkurt 1954, Olmedo udhëtoi nga Lima në Los Angeles, në gjendje të flas nje fjale anglisht.

Duke ardhur nën krahun e Perry T. Jones, një nga zyrtarët më të fuqishëm në tenisin amator, Olmedo lulëzoi dhe ndoqi kolegjin Modesto Junior. Ai u rekrutua nga George Toley, profesionist në Klubin e Tenisit në Los Anxhelos, për Universitetin e Kalifornisë Jugore. Me një vizë studentore, ai studioi biznes dhe fitoi tituj teke dhe dyshe të NCAA të 1956 dhe 1958.

Në fund të vitit 1958, pas pothuajse pesë vjet qëndrimi në Shtetet e Bashkuara, Olmedo bëri debutimin e tij në Kupën Davis për vendin e tij të adoptuar, duke shkuar 6-0 në dy lidhje nën kapitenerinë e Jones, i cili kishte luftuar aq shumë për përfshirjen e tij në ekip . Kur mbërtheu pikën fituese të barazimit në Brisbane mbi Ashley Cooper të Australisë, Olmedo i bërtiti Jones, “Ne e bëmë atë, Kap. Ne kemi fituar kupën! ” Babai i tij, Salvador, qau kur dëgjoi lajmet në Peru, i cili nuk kishte një ekip të Davis Cup në atë kohë. Nëna e tij dhe vëllai i vogël, Jaime, ishin të kënaqur kur Olmedo më vonë vizitoi vendin e tij të lindjes me trofeun. Vitin pasues, australianët Neale Fraser, Rod Laver dhe Roy Emerson morën hak në Raundin e Sfidës.

Olmedo, i njohur si ‘Shefi’ për shkak të trashëgimisë së tij Inca, ishte i njohur për stilin e tij, artistikën, shërbimin e madh, drejtimin e avantazhit dhe sportivitetin e mirë. Modest dhe i pëlqyeshëm, Olmedo kapi Kampionatin Australian 1959 mbi Fraser 6-1, 6-2, 3-6, 6-3, pastaj e çoi lojën e tij sulmuese në Klubin e të gjithë Anglisë në Wimbledon, ku ai ndau Emerson 6-4, 6-0, 6-4 në gjysmëfinale dhe Laver, 6-4, 6-3, 6-4 në ndeshjen e titullit. Një amator aktiv për vetëm dy vjet, ai rrumbullakosi karrierën e tij në Kombëtaret e SHBA, të njëjtin vit, duke humbur ndaj Fraser 6-3, 5-7, 6-2, 6-4 në finale. Në dyshe, ai bashkëpunoi me Ham Richardson në kurorën e Kombëtarëve të SH.B.A. 1958 (vd. Sammy Giammalva Sr./Barry Mackay).

Michael Chang, Alex Olmedo, Stan Smith
Stan Smith i dhuron Olmedos unazën e tij Ndërkombëtare të Tenisit në vitin 2017.
Lance Tingay, doajeni i korrespondentëve të tenisit për Daily Telegrafi i Londrës, gjykoi që Olmedo të ishte numri 2 i botës në 1959, viti i tij i fundit si amator. Kur u kthye pro, krahu i djathtë 5’10 “mundi Tony Trabert 7-5, 6-4 për titullin Pro të SH.B.A. dhe doli në pension pesë vjet më vonë. Ai ishte trajner i yjeve të Hollivudit për më shumë se 40 vjet në Beverly Hills Hotel dhe u fut në Sallën e Famës së Tenisit Ndërkombëtar në 1987.

Olmedo është mbijetuar nga fëmijët e tij, Amy, Angela dhe Alejandro, Jr.

Stan Smith, Presidenti i Sallës së Famës së Tenisit Ndërkombëtar, tha: “Alex Olmedo erdhi nga fillimet e përulura dhe ai bëri sakrifica dhe punoi shumë për të ndjekur ëndrrat e tij për një karrierë tenisi, duke u bërë përfundimisht një kampion i madh dhe Salla e Famer. Ai ishte një lojtar i jashtëzakonshëm dhe një hero i Kupës së Devisit. Personalisht, ne ndanim një dashuri për USC Trojans, garën e Kupës Davis dhe tenisin në përgjithësi. Ai ishte një kampion i madh, një mik i madh dhe do të mungojë ”.

Alejandro Olmedo Rodriguez, lojtar dhe trajner tenisi, i lindur më 24 Mars 1936, vdiq më 9 Dhjetor 2020.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu