Anëtarët e Navratilova me Zverev mbi Kritikën e Renditjes

Nga Richard Pagliaro

Martina Navratilova njeh shkallën e pjerrët të samitit të renditjes.

Salla e Famer kaloi një marramendje 332 javë si numri 1 i botës në teke dhe 237 javë duke mbajtur vendin e parë të dysheve.

Navratilova u pyet përgjigja e saj ndaj Aleksandër Zverev që shkatërron sistemin e renditjes ATP si “një katastrofë” gjatë një konference me media për të promovuar Mbulimi i Miami Open i Tennis Channel. Për herë të parë në historinë e saj gati 18-vjeçare, Tennis Channel do të jetë shtëpia ekskluzive e Miami Open. Transmetimi i rrjetit do t’i çojë shikuesit nga topi i parë më 23 mars në pikën e kampionatit më 4 prill. Navratilova, një analist i vjetër i TC, do të transmetojë në vend në Miami.

Më shumë: Kyrgios Ofron Ndihmë për Shëndetin Mendor

Analisti i Tennis Channel mbështetet me Zverev dhe tha se ajo preferon të shohë më shumë paqëndrueshmëri në renditje.

“Pajtohem me Sascha. Tooshtë shumë e ndenjur, ndoshta jo një renditje e vërtetë,” i tha Navratilova medias. “Në kokën time po mendoj, Ky lojtar është renditur filani. Shikoj renditjen, dhe ato nuk janë. Almostshtë pothuajse një gjë kodrina dy-vjeçare.

“Pajtohem, mbase ata duhet të hedhin një vështrim tjetër dhe të krahasojnë dy renditjet. Nëse merrni turnet që njerëzit kanë luajtur që nga gushti, shihni se çfarë do të dalë, krahasuar me atë që është tani, përpiquni të gjeni një medium i lumtur diku atje ose prerë atë dhe thjesht bëje atë çfarëdo që të gjithë kanë luajtur “.

Duke treguar se ai ishte një finalist i US Open, një finalist i Rolex Paris Masters dhe fitoi tituj të njëpasnjëshëm në Këln vitin e kaluar, Zverev e quajti absurde që ai të renditet në vendin e 7 pas renditjes së gjashtë Roger Federer, i cili ishte mënjanuar për 13 muaj duke u rikuperuar nga dy kirurgji artroskopike në gjurin e tij të djathtë. Javën e kaluar, Federer nxori Dan Evans në Doha në ndeshjen e tij të parë në 405 ditë.

“Unë jam tifozi më i madh i Roger Federer, por ai nuk ka luajtur për një vit dhe është renditur më lart se unë,” tha Zverev, i cili u nda me Team8 Management të Federer në fillim të këtij viti. “Kam luajtur një finale të Grand Slam, një finale të Masters 1000. Sistemi është thjesht një katastrofë.”

Sidoqoftë, jo të gjithë yjet pajtohen.

Express Tenisi

Njëzet herë kampioni i Grand Slam, Rafael Nadal ka qenë një ithtar i zëshëm i një sistemi renditje dy-vjeçar. Nadal pohon se një sistem dy-vjeçar u lejon lojtarëve mundësinë për të marrë pushim për t’u rikuperuar nga dëmtimi ose për të bërë një pushim nga turneu pa frikë se do të bie në renditje. Mbreti i argjilës gjithashtu beson se një sistem renditje dy-vjeçar mund të zgjasë karrierën e lojtarëve veteranë të cilët mund të jenë më selektivë në planifikim.

“Unë e kam thënë në të kaluarën atë [the schedule] nuk funksionoi, por do të jetë më mirë të menaxhosh orarin – të kesh një orar më të mirë – të kesh një renditje për dy vjet, “tha Nadal.” Renditje dy-vjeçare, jo renditje një-vjeçare. Kjo do të mbrojë lojtarët dhe do të ndihmojë lojtarët të kenë periudha për të gjetur dritare për pushim.

“Duke pasur një renditje një vjeçare, është gjithmonë që nëse doni të jeni në një pozitë të mirë në renditje, nuk mund të pushoni shumë.”

Në fillim të këtij muaji, ATP njoftoi se ka zgjatur rregullin e saj të renditjes “më të mirë” deri në 9 Gusht 2021. Ky vendim do të thotë që rezultatet nga të gjitha ngjarjet midis 4 Mars – 5 Gusht 2019 që nuk u luajtën në 2020 për shkak të pandemisë do të jenë zgjati edhe 52 javë të tjera dhe peshoi 50 për qind. Sipas këtij rregulli, një lojtar do të marrë më të mirën nga dy rezultatet e tij nga e njëjta ngjarje në nivelin e turneut. Për shembull, një lojtar mund të llogarisë ose 50 përqind të rezultatit të tij në Madrid 2019, ose 100 përqind të rezultatit të tij 2021 Madrid – cila është më e madhe – për 52 javët e ardhshme të renditjes. Një arsye që ATP rishikoi sistemin e saj të renditjes ishte në mënyrë që lojtarët që nuk udhëtonin rehat dhe të konkurronin gjatë pandemisë nuk do të merrnin një goditje të madhe të pikëve të renditjes, sepse ata mund të bien në 50 përqind të rezultateve të tyre në 2019.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu