Nga Chris Oddo | @TheFanChild | E Diel 14 Shkurt 2021

Aslan Karatsev po bën të pamendueshmen në Australian Open të këtij viti.

Kualifikuesi rus 27-vjeçar luftoi me të kaluarën Felix Auger-Aliassime të Dielën në Melburn, duke mbledhur dy sete poshtë për të fituar 3-6, 1-6, 6-3, 6-3, 6-4 për të rezervuar vendin e tij në çerekfinale në Australian Open.

Express Tenisi

Kjo, në vetvete, është e jashtëzakonshme, duke pasur parasysh që Karatsev kurrë më parë nuk kishte luajtur një pesë-setar, por është vetëm maja e ajsbergut për rusin.

Karatsev po bën debutimin e tij në Grand Slam në barazimin kryesor dhe tani është bërë lojtari i parë që arriti në tetë të fundit të një Grand Slam në debutimin e tij të madh në 25 vitet e para. Jo që atëherë Aleks Radulescu arriti në çerekfinale në Wimbledon në 1996 ka arritur një arritje nga një lojtar.

Karatsev është gjithashtu Debutuesi i parë Australian Open që ka arritur në çerekfinalet e Australian Open që nga viti 1998, dhe kualifikuesi i 14-të ATP për të arritur çerekfinalet në një Grand Slam në Epokën e Hapur – dhe i pari që prej Bernard Tomiq në 2011 në Wimbledon.

Statistikat e çmendura nuk ndalen këtu. Karatsev është gjithashtu lojtari me renditjen më të ulët, me 114, për të arritur në çerekfinalet e Australian Open që nga viti 1991.

Shtë një ngritje e jashtëzakonshme për një lojtar që hyri në këtë turne me një rekord ATP të jetës 3-10.

Por rusishtja nuk ka mbaruar akoma. Shtë e qartë se Karatsev, i cili do të përballet Grigor Dimitrov për një vend në gjysmëfinale, dëshiron më shumë.

“Ju më thatë vetëm tani se kam thyer disa rekorde,” tha ai. “Sigurisht që është një ndjenjë e mirë, por unë përpiqem të përqendrohem më shumë në turne, në ndeshje.”

A është i befasuar nga suksesi i tij këtë javë në Melburn. Epo, mbase

“Unë përpiqem të mos e tregoj atë,” tha ai duke qeshur. “Po, është një ndjenjë e mirë.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu