Isner: ATP është një sistem i thyer

Nga Erik Gudris | E enjte, 25 shkurt 2021

Ish kampion i Miami Open John Isner shkoi në Twitter për t’iu përgjigjur lajmeve se ngjarja e këtij viti do të ketë një rënie të konsiderueshme në paratë e përgjithshme të çmimit – dhe kritikoi ATP si “një sistem të prishur” për pabarazinë.

Isner, kampioni i Miami Open 2018, postoi disa Tweets në llogarinë e tij në lidhje me lajmet se turneu i këtij viti do të ulë paratë e çmimit me mbi 50 përqind për lojtarët.

Më shumë: Federer, Titulli i Osakës Miami Open Field

Ish-bota Nr. 8 pohon se sistemi aktual i turneut ATP është “prishur” dhe mbron të gjitha turnetë që t’i nënshtrohen një kontrolli për të zbuluar statusin e saktë financiar. Isner, nënkampion i Miami për Roger Federer në 2019, tha se qarku pro është “rrënuar nga konflikti dhe mungesa e transparencës” dhe drejtohet “si një sport intramural”.

Miami Open, në përputhje me politikën e parave të çmimit bazë të ATP për 2021, ka ulur paratë e saj të çmimit në mënyrë të konsiderueshme. Turneu do të shpërblejë si kampionë për meshkuj dhe femra në një të vetme 300,110 dollarë gjithsej, që është shumë më pak se 1,354,000 dollarë të ofruar në 2019. Humbësit e Raundit Një në ngjarjen e këtij viti do të marrin 10,000 dollarë.

Ashtë një trend që ka ndodhur nëpër turne pasi pandemia ka detyruar shumë turne të mbahen me dyer të mbyllura ose me një pishinë spektatorësh të reduktuar ndjeshëm.

Open Miami 2020 u anulua për shkak të pandemisë në vazhdim. Ngjarja e këtij viti, e planifikuar për nga 22 Mars deri më 4 Prill, pret të presë tifozët në vend me rreth 20 përqind të kapacitetit.

Lista e hyrjes në turne, e shpallur sot, përmban lojtarët nr. 1 të botës Novak Djokovic dhe Ash Barty, kampion në fuqi Federer, renditur në vendin e dytë Rafael Nadal, kampion Australian Open Naomi Osaka, 23 herë kampion Grand Slam Naomi Osaka.

Për më shumë informacion, ju lutemi vizitoni miamiopen.com.

Kredi fotografike: Lindsey Godwin / Miami Open

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu