Auger-Aliassime më 2021 Gol me Toni Nadal

Nga Richard Pagliaro

Felix Auger-Aliassime fillon aleancën e tij me Toni Nadal me një lojë të qartë 2021 në fund.

Kanadezi 20-vjeçar thotë se ai synon të fitojë një vend në tetë elitë për finalet e ATP të sezonit, i cili do të debutojë në Torino, Itali në nëntor.

Më shumë: Medvedev Testet Pozitive për Coronavirus

Toni Nadal bashkohet me Frederic Fontang në ekipin e trajnerëve të Auger-Aliassime. Xha Toni nuk do të udhëtojë me kohë të plotë pasi mban rolin e tij si drejtor i Akademisë Rafa Nadal në vendlindjen e tij në Majorka, por kjo nuk e ka ndaluar Auger-Aliassime të vendosë një qëllim ambicioz për partneritetin.

“Unë dua të vazhdoj, duke bërë përparim,” i tha Auger-Aliassime mediave në Monte-Carlo. “Unë jam 20 vjeç. Unë kam qenë për ca më shumë se një vit, për shkak të COVID. Unë jam në një nivel të mirë. Ndonjëherë ndjehem sikur po luaj mirë. Ndonjëherë nuk e luaj atë mirë. Por unë dua të vazhdoj të përmirësohem. Unë dua rezultate.

“Oneshtë një gjë të ndiej se po luaj mirë, por gjëja tjetër është të kem rezultate, të përmirësoj renditjen time, të jem pjesë e Masterit në fund të vitit. Ky është përparimi që dua të bëj. Ne do të shohim nëse jam në gjendje ta bëj atë “.

Në ndeshjen e tij të parë me Toni Nadal në këndin e tij të trajnerit sot, Auger-Aliassime shpërdoroi një epërsi 5-2 dhe katër pikë të vendosura – dy në 5-2 dhe një palë në 6-5 – duke iu përkulur garës së 16-të. Cristian Garin 7-6 (3), 6-1.

Ndeshja tregoi vrull të aftësive të jashtëzakonshme të të gjitha fushave të Nr.21 të botës dhe fusha të qarta ku Toni Nadal mund të ndihmojë në përmirësimin e zanatit.

Express Tenisi

Mbështetja e përparme e Auger-Aliassime mund të bëhet disi më e hollësishme – ai shpërndau më shumë se 20 gabime forehand në hapjen e parë sot, duke përfshirë disa në pikat e caktuara – ai do të duhet të përmirësojë si zgjedhjen e tij të goditjes ashtu edhe tolerancën e goditjes në sipërfaqe më të ngadalta dhe të sigurisht mësoni të lartësoni lojën e tij kundër elitës. Auger-Aliassime është vetëm 2-14 gjatë gjithë jetës kundër 10 kundërshtarëve më të mirë dhe ai është një lojtar i karrierës .500 në argjilë me një rekord 16-16.

Mos harroni edhe pse ai është vetëm 20 vjeç, ka një reputacion si një punëtor i palodhur dhe shpreson që më shumë përsëritje në argjilën e kuqe në Akademinë Rafa Nadal me Toni Nadal do të ndihmojë në hapjen e kokës së tij. Mundësia e partneritetit u shfaq fillimisht dhjetorin e kaluar.

“Në muajin e fundit të vitit të kaluar unë po filloja të mendoja se mund të kishte një mundësi për mua në të ardhmen të punoja me dikë me shumë përvojë në nivelin më të lartë,” tha Auger-Aliassime. “Ne ishim me fat që ishim në gjendje të krijonim kontakt me Tonin.

“Jam shumë me fat që mund të mësoj prej tij dhe të përfitoj nga përvoja e tij dhe të punoj me të. Sigurisht, ka shumë punë për të bërë, por është një shoqatë e mirë dhe jam shumë i lumtur.”

Krediti i fotografisë: Felix Auger-Aliassime Instagram

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu