Auger-Aliassime në Shapovalov Rematch dhe Goal

Pohueshmëria më shumë sesa rregullimi është thelbësore për të mposhtur shokun Denis Shapovalov thotë Felix Auger-Aliassime.

Përplasja kanadeze midis yjeve të rinj të talentuar dhe ish-shokëve të dhomës do të jetë takimi i pestë i nivelit pro. Ata kanë ndarë katër ndeshjet e mëparshme me Auger-Aliassime duke mbizotëruar në sete të drejta në Australian Open në shkurt dhe në përplasjen e tyre të vetme në fushën e argjilës në Madrid 2019 Shapovalov i farë i shtatë fitoi të dy takimet e tyre në US Open.

Më shumë: Fognini skualifikohet në Barcelonë

20-vjeçarja Auger-Aliassime thotë se nuk ka surpriza mes çiftit, prandaj marrja e iniciativës në shkëmbime është thelbësore.

“Ne kemi luajtur njëri-tjetrin në baltë më parë,” tha Auger-Aliassime. “Sigurisht që është mirë që kam fituar herën e fundit, por padyshim një ndeshje të vështirë. Jam i sigurt që të dy duam të fitojmë.

“Ai do të sjellë tenisin e tij më të mirë. Ai do të përshtatet nga hera e kaluar që unë gjithashtu do të përpiqem të gjej zgjidhje në fushë. Gjëja kryesore është të përqendrohem në lojën time me të vërtetë sesa të rregulloj shumë”Duke luajtur turneun e tij të dytë me trajnerin Toni Nadal në këndin e tij, Auger-Aliassime bëri nëntë ndeshje radhazi për të mposhtur 17-vjeçarin italian Lorenzo Musetti sot.

Auger-Aliassime i garës së 10-të tha që përqendrimi në përmirësimin e përditshëm ndërsa synon fitimin e titullit të tij të parë pas shtatë finaleve të ATP dhe thyerjen e Top 10 janë qëllimet e tij përfundimtare.

“Unë dua të përmirësohem: kjo është mënyra se si unë do të fitoj më shumë ndeshje dhe unë do ta vendos veten në pozitë për të fituar më shumë tituj,” tha Auger-Aliassime. “Çdo vit për të fituar një titull më shumë se një do të ishte e mahnitshme do të ishte e mrekullueshme. Unë mendoj se unë duhet të vazhdoj të përmirësohem nuk ka asnjë mënyrë tjetër.

“Nëse nuk po luaj në një nivel të lartë, nuk e meritoj akoma. Kështu që duhet të përmirësohem, ky është qëllimi im kryesor këtë vit. Unë do të doja të isha pjesë e Top 10 ose Master në fund të vit, unë duhet të shoh se si mund ta bëj atë. Fokusi kryesor është të vazhdoj të punoj mirë për t’u përmirësuar. “

Kredia e fotografisë: Barcelona Open BancSabadell – Trofeo Conde de Godo

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu