Nga Chris Oddo | @TheFanChild | E hënë 8 Mars 2021

It’sshtë mezi Mars, dhe tenisi po luhet ende në fusha të forta, por kjo nuk e ka mbajtur Dominic Thiem të kthejë vëmendjen te Roland-Garros. Nr.4 i Botës, në një intervistë me Laureus Sport, foli për ëndrrën e tij më të madhe këtë javë.

Express Tenisi

Ajo enderr? Për të mposhtur Rafael Nadal në bazat e tij këmbëngulëse në Paris. Thiem, i cili ka humbur të katër takimet e tij me Nadal në Roland-Garros, zotëron katër fitore kundër Nadal në tokë. Vetëm Novak Djokovic (7) ka më shumë.

“Nëse dikush dëshiron të fitojë Roland-Garros, duke përfshirë edhe mua, ndoshta ai duhet të marrë Rafa në atë turne,” tha Thiem. “Probablyshtë ndoshta një nga arritjet më të mëdha ndonjëherë në historinë e sportit ajo që ai ka bërë atje, mendoj se ai nuk ka mbaruar ende. Vitin e kaluar ai ishte 34 vjeç dhe ai luajti ndoshta një nga turnet më të mira Roland-Garros ndonjëherë për të. “

Pasi arriti në finalen e Roland-Garros në 2018 dhe 2019, dhe ranë në Nadal të dy herë, Thiem ra në çerekfinale ndaj Diego Schwartzman vitin e kaluar.

Me më pak se tre muaj për të bërë deri në Open Open të këtij viti në Francë, Thiem po hap pyetjen e tij të vizionit herët, me sa duket.

“Ai është padyshim djali që mund të rrahë edhe atje,” tha Thiem. “Isshtë një nga sfidat më të mëdha, unë mendoj, në sport, të mundësh këtë djalë në këtë fushë qendrore në Roland-Garros, kjo është arsyeja pse unë vërtet do të doja ta bëja kur ai është akoma aktiv.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu