Babai i Djokovic: Roger Sulmoi Një herë Novakun

Nga Tenis Tani

Srdjan Djokovic, babai i kampionit në fuqi Australian Open Novak Djokovic, shpesh ka bërë pretendime të ekzagjeruara kundër rivalit të djalit të tij Roger Federer gjatë viteve.

Kjo prirje vazhdoi gjatë një interviste të kohëve të fundit, plaku i hapur Gjokoviç dhënë për televizionin serb.

Më shumë: Toni Nadal Trajnon Felix Auger-Aliassime

Nr. 1 në botë Djokovic dhe Federer janë përballur me njëri-tjetrin që nga viti 2006. Të dy burrat janë ende në garë për shansin për të mbajtur titujt më të mëdhenj ndonjëherë për një lojtar mashkull. Djokovic së fundmi fitoi titullin e tij të madh në karrierën e 18-të në Australian Open të këtij viti. Ai ende ndjek Federer dhe Rafael Nadal, të cilët secili mban rekordin me 20 tituj kryesorë secili.

Express Tenisi

Sipas UK Sun, Srdjan Djokovic edhe një herë i drejtoi barrat e tij verbale Federer në një intervistë me kanalin televiziv serb K1. Plaku Djokovic bëri një pretendim të jashtëzakonshëm se Federer sulmoi djalin e tij kur Djokovic ishte një lojtar adoleshent në rritje.

“Rreth 15 vjet më parë, Federer sulmoi djalin tim kur ai ishte ende i ri, ai ishte 18 ose 19 vjeç,” tha plaku Djokovic në pretendimin e pabazuar.

“E dija që dikush do të ishte atje që do të ishte më i mirë se ai. Kështu që thashë që (Federer) ishte një kampion i madh, më i miri në atë kohë. Por, për aq sa është një kampion i madh, Federer nuk është një njeri kaq i mirë, ” ai shtoi.

Plaku Djokovic, i cili shpesh është ankuar publikisht për mungesën e respektit që ndien se i biri merr në krahasim me Federer, vazhdoi këto mendime në intervistë. Ai fajëson pjesën më të madhe të saj në media.

“Isshtë e qartë që mediat e huaja nuk kanë mendimin më të mirë për ne dhe mendojnë se ne vazhdimisht po i shqetësojmë. Të them të drejtën, unë nuk dua të jem pjesë e botës tënde të shtrembëruar. Më vjen keq që nuk t më pëlqen Novak. Unë thjesht po të them të vërtetën. Çfarë duhet të bëj? Ata e shpifin aq shumë dhe thonë kaq shumë gjëra të neveritshme për të sa është e pabesueshme. Përgjigjet e mia janë shumë më të qarta krahasuar me mënyrën se si e trajtojnë këtë kampion të madh, nuk do të ketë më në këtë botë “.

Djokovic dhe Federer për herë të fundit luajtën kundër njëri-tjetrit në gjysmëfinalen e Australian Open 2020 që Djokovic fitoi në sete të drejta. Djokovic gjithashtu kryeson rezultatin e përgjithshëm në 27 me 23 në fitoret totale.

Kredi për fotografi: Christopher Levy

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu