Mauresmo: Bëni finalet e grave Slam më të mirat nga pesë peshat

Amélie Mauresmo ofron një propozim të madh për tenisin për femra: Finalet më të mira të Grand Slam në pesë grupe.

I tha ish-bota Nr. 1 Eurosport-it Enis Koylu ajo mbështet vënien në skenë të finaleve më të mira të pesë grupeve Slam për gratë, sepse kjo do të çonte lojën e grave në një nivel të ri, do t’u jepte tifozëve një vlerë më të madhe dhe do të mbështeste para të barabarta në Grand Slams pasi gratë do të luanin të njëjtën gjatësi finale si burrat.

Serena: Slam argjendi MIA

Aktualisht, të gjitha finalet e grave janë më të mirat në tre sete.

“Do të kisha dashur të kisha luajtur një finale të Grand Slam me pesë sete. Unë jam absolutisht në favor të grave që luajnë më të mirën nga pesë grupe, në një finale të Grand Slam për të filluar,” Mauresmo i tha Eurosport. “Unë mendoj se ata do t’i bënin finalet më të mira në përgjithësi, ata janë shumë shpesh të njëanshëm. Do ta çonte tenisin e grave në një tjetër nivel fizik dhe sportiv.”

Gjashtë nga 15 finalet e fundit të Grand Slam për femra kanë kaluar distancën në tre sete, përfshirë fitoren 4-6, 6-2, 6-2 të Sofia Kenin Garbiñe Muguruza në finalen e Australian Open 2020 dhe E Naomi Osakës Triumf 1-6, 6-3, 6-3 Victoria Azarenka në finalen e US Open shtatorin e kaluar.

Ndërsa sugjerimi i Mauresmo për finalet më të gjata të Slam mund të duket një shtrirje, konsideroni nga 1984-1998 në WTA Finals paraqiti një finale më të mirë për pesë grupe kur ngjarja e fundvitit u vu në skenë në Madison Square Garden në New York City.

Martina Hingis i mundur Lindsay Davenport 7-5, 6-4, 4-6, 6-2 në ndeshjen e fundit për titullin WTA më të mirë të pesë grupeve para një turme të mbushur me njerëz në ngjarjen e përfundimit të sezonit 1998.

Kredia e fotove: Fed Cup Facebook

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu