Një vit më parë, italianët nuk kaluan në fazën e grupeve të ATP Cup. Tani, ata janë në ndeshjen e kampionatit kundër Rusisë.

Matteo Berrettini vulosi vendin e tij në finale të Shtunën me një fitore 6-3, 7-5 kundër Roberto Bautista Agut, duke i dhënë Italisë një epërsi të pakapërcyeshme 2-0 kundër Spanjës. Më herët gjatë ditës, Fabio Fognini kaloi Pablo Carreno Busta 6-2, 1-6, 6-4.

“It’sshtë një ndjenjë e pabesueshme”, tha Berrettini në intervistën e tij në gjykatë. “Vitin e kaluar nuk munda ta arrij, kështu që jam vërtet i lumtur që herën e parë që luaja jemi në finale. Puna nuk është bërë ende, por ne jemi vërtet të lumtur për atë që po ndodh.”

Berrettini ka qenë një yll për Italinë në këtë Kupë ATP, duke shkuar 3-0 në teke dhe duke qenë partner i Fognini në një fitore vendimtare të dysheve kundër Austrisë në lojën e Grupit C. Nr. 10 i Botës ka mundur tre nga 13 lojtarët më të mirë në FedEx ATP Rankings pa humbur një set.

“Ndihem mirë. Ndihem i pompuar. Ndihem mirë që kam luajtur jo vetëm për mua, por për ekipin tim dhe për Italinë në përgjithësi. Kjo është ajo që ka më shumë rëndësi,” tha Berrettini. “Unë me të vërtetë pres që të luaj nesër”.

Skuadra Itali

24-vjeçari përdori një kombinim të agresionit të kontrolluar dhe finesës për të luftuar spanjollin pas një ore e 26 minutash. Italianët u hodhën lart e poshtë në një grumbull në Zonën e tyre të Ekipit pas ndeshjes, duke festuar triumfin e tyre. Rusia, e udhëhequr nga Daniil Medvedev dhe Andrey Rublev, pret në finale.

“Me siguri që është një finale, kështu që ne jemi dy skuadrat më të mira. Këta dy djem, ata luajtën të pabesueshëm në fund të vitit 2020. Ata janë ende duke luajtur me të vërtetë mirë, por është një finale, gjithçka mund të ndodhë,” tha Berrettini. “Ata janë lojtarë të shkëlqyeshëm, por ne gjithashtu kemi një ekip të shkëlqyeshëm, kështu që do të jetë një ekip i vështirë.”

Berrettini tani kryeson Bautista Agut 4-1 në serinë e tyre ATP Head2Head, me secilën nga katër fitoret e tij që vijnë në sete të drejta. Bautista Agut mori një ndërprerje mjekësore pas setit të parë, por kjo nuk e ndaloi spanjollin të luftonte fort. 32-vjeçari shtoi më shumë ritëm në përpjekjet për të provuar ta shtynte italianin prapa.

Por Berrettini, i cili me fuqinë e tij eci me buldozë nëpër setin e hapjes, përdori fetë e tij të pashembullta dhe goditjen e rënies me efekt të madh, dhe kapi pushimin e shërbimit vendimtar me një goditje të jashtëzakonshme kalimi paraprakisht.

[WATCH LIVE 1]

Fognini iu përgjigj çdo sfide të hedhur në rrugën e tij në ndeshjen Nr 2 në teke për t’i dhënë Italisë epërsinë 1-0 në gjysmëfinalen e Kupës ATP kundër Spanjës.

Fognini kapërceu Carreno Busta 6-2, 1-6, 6-4 në një betejë me slitë që zgjati dy orë dhe 21 minuta. Spanjolli kishte fituar shtatë takimet e tyre të mëparshme ATP Head2Head.

“Jam i lumtur sepse sigurisht këtë javë fillova ngadalë dhe po bëhem gjithnjë e më mirë,” tha Fognini në gjykatë. “Ndjesitë janë të mira”.

Pasi u prish në ndeshjen e parë të ndeshjes, Fognini u shfaq i shqetësuar pasi bëri një vizitë tek traineri për të ri-mbështjellur kyçin e këmbës së majtë. Por ndërsa numri shtatë ishte një ogur i keq për italianin kundër Carreno Busta që hyri në ndeshjen e tyre me numrin 2 në një, ai rezultoi një numër me fat për Fognini në Melbourne Park.

Nr 17 i Botës fitoi shtatë shtatë ndeshje radhazi për të marrë në dukje kontrollin e ndeshjes. Fognini po luante me agresion të kontrolluar, ndërsa Carreno Busta gjithmonë i qëndrueshëm po bënte gabime të pashembullta të pashoqe.

Sidoqoftë, shiu hodhi një pikëllim në planet e Fognini. Në 1-0 në setin e dytë, një vonesë prej rreth 30 minutash ndryshoi vrullin. Lojtarët ndërruan rolet me rifillimin e lojës, me Carreno Busta përsëri në veten e tij të qëndrueshme dhe Fognini keqpërdorur.

“Unë isha duke luajtur tenis me të vërtetë të mirë në setin e parë dhe pastaj kjo ishte kur mbyllëm çatinë. Por unë mendoj se kam luajtur tre, katër ndeshje në setin e dytë me të vërtetë, shumë të ngushtë”, tha Fognini. “Po ndjehesha me të vërtetë i shkëlqyeshëm edhe nëse do t’i humbja ato lojëra. Në setin e tretë mendoj se luaja përsëri tenis të mirë.”

Me krenarinë kombëtare në linjë, italiani mbajti qetësinë e tij dhe e gjeti lojën e tij në fillim të setit vendimtar. Ai filloi të tregonte shkrepjen e nofullës që e ndihmoi atë të thyejë Top 10 në Renditjet e FedEx ATP në 2019. Por Carreno Busta, i cili u këshillua nga kapiteni Pepe Vendrell, trajneri Samuel Lopez dhe Nr.2 i Botës Rafael Nadal në Zonën e Ekipit të Spanjës, u mblodhën nga një ndërprerje e dyfishtë në setin e tretë për të arritur brenda dy pikave të kthimit në shërbim.

Ndërsa Spanjolli ruajti tre pikë ndeshje në shërbimin e tij, ai nuk ishte në gjendje të mbajë Fognini. Fuqia zjarr e italianit u tregua vendimtare, dhe ai e përfundoi fitoren e tij me një breshëri të përsosur backhand. Fognini e filloi javën e tij me një humbje të drejtpërdrejtë kundër numrit botëror 100 Dennis Novak të Austrisë, por ai e ka gjetur ritmin e tij në Melbourne Park.

Spanja nuk e luajti ndeshjen në dyshe, duke e bërë rezultatin përfundimtar të barazimit 3-0.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu