Tsitsipas: Big 3 Frymëzuese Rivaliteti NextGen

Nga Richard Pagliaro

Stefanos Tsitsipas ka luftuar – dhe ka mundur – Big 3.

Gjysmëfinalisti Australian Open thotë se treshja portreti do të frymëzojë rivalitetet e NextGen.

Më shumë: Korda Pushton Çiliç në Akapulco

Duke folur për mediat në Acapulco përpara ndeshjes së tij në raundin e parë vs. Benoit Paire në Abierto Mexicano Telcel Open, Tsitsipas tha se Big 3 ka zgjeruar perceptimin e yjeve të NextGen për atë që është e mundur të arrihet.

“Unë mendoj se të jesh pjesë e epokës Big 3 është një përvojë e shkëlqyer, gjërat që ata kanë arritur janë një shembull i shkëlqyeshëm për ne të rinjtë, i cili na mëson se çfarë mund të arrijmë në ATP Tour,” tha Tsitsipas. “Gjithashtu që jemi të rrethuar nga tenistë të rinj me talent dhe entuziazëm të madh që duan të lënë gjurmë në këtë sport, më pëlqen të besoj se unë jam një prej tyre.

“Ne kemi lojtarë si Zverev, Shapovalov, de Miñaur, Tiafoe, Auger-Aliassime, shumë lojtarë që ofrojnë një larmi shumë të madhe të personaliteteve dhe karizmës, ne do të kemi duele të shkëlqyera në të tashmen dhe të ardhmen. Jam i sigurt se shumë ne do të kemi Grand Slam dhe Masters 1000 mundësi për të parë këta lojtarë të ngritin sportin dhe të shënojnë një epokë “.

Tsitsipas sugjeron që këto rivalitete të ardhshme mund të vijnë me një rrotullim tjetër falë mediave sociale, të cilat ai beson se mund të jetë një kordon lidhës midis yjeve të rinj dhe mbështetësve të tyre.

“Jeta u ndryshua në mënyrë të rëndësishme nga shfaqja e mediave sociale. Kjo ka anën e saj pozitive dhe negative,” tha Tsitsipas. “Gjëja pozitive është se ne mund të promovojmë markën dhe identitetin tonë duke u lidhur me tifozët tanë për të krijuar një komunitet që na mbështet dhe na ndjek. Definitelyshtë padyshim një bonus i madh për ne lojtarët e rinj të tenisit, diçka që veteranët nuk patën një shans për t’u lidhur me tifozë në këtë mënyrë, nuk kishte shumë më shumë se televizion dhe radio “.

Akoma, duke jetuar në menjëhershmërinë e epokës së mediave sociale, Tsitsipas pranon që maturimi në arritje të mëdha mund të marrë kohë.

“Ne jemi më pak tradicionalë sesa lojtarët veteranë të tenisit, disa gjëra kanë ndryshuar vitet e fundit duke lënë mënjanë shumë gjëra toksike,” tha Tsitsipas. “Por është e rëndësishme të kuptohet se ka raste kur tradicionale është opsioni më i mirë, të tilla si leximi i librave për të edukuar veten dhe marrja e njohurive për tu ndjerë të realizuar si person.

“Ne jemi të përqendruar në marrjen e gjithçkaje menjëherë dhe ndonjëherë harrojmë të jemi të durueshëm, kjo do të bëjë një ndryshim në atë që do të dominojë dhe vendosë trendin. Durimi është shumë i rëndësishëm jo vetëm në tenis, por në biznes dhe jetë.”

Express Tenisi

Tsitsipas përballet me një rrugë të vështirë në Akapulco. Nëse ai mundte Paire në hapjen e tij, ai do të ndeshej me John Isner me fituesin e asaj ndeshjeje duke marrë ose Auger-Aliassime ose Sebastian Korda në çerekfinale.

Kredia e fotografisë: Abierto Mexicano de Tennis Facebook

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu