Bisedat Kicker Rikthehen Nga Ndalimi i Rregullimit të Ndeshjeve

Nicolas Kicker po merr një qasje praktike për rikthimin e tij pasi vuajti një ndalim dy vjet tetë muaj për rregullimin e ndeshjeve.

“Unë u ngrita, nuk isha një shenjtor, por kaq, duhet të shikosh përpara,” i tha Kicker Pablo Amalfitano në një intervistë të gjerë me Të Argjentinës Pagina 12.

Kirgios: Novak është LeBron-i ynë dhe duhet të jetë i përgjegjshëm

Ish-nr 78 botëror u shpall fajtor për fiksimin e rezultatit të ndeshjeve në dy ngjarje të ndryshme ATP Challenger në 2015. Kicker u gjet se kishte caktuar një ndeshje në turneun ATP Challenger në Padova, Itali, në Qershor 2015. Kicker u gjet gjithashtu fajtor për fiksimin e një ndeshje në turneun ATP Challenger në Baranquilla, Kolumbi, në Shtator 2015 dhe për dështimin për të raportuar një qasje korruptive dhe për mos bashkëpunimin me një hetim të TIU për pretendimet e bëra kundër tij.

Fillimisht, Kicker u ndalua për gjashtë vjet dhe u gjobit me 25,000 dollarë për kryerjen e veprave të caktimit të ndeshjeve nën Programi i Tenisit Antikorrupsion. Ky pezullim u shkurtua në gjysmë në bazë të Kicker që nuk bëri shkelje të mëtejshme korrupsioni gjatë pezullimit të tij.

Pse baseliner argjentinas bëri korrupsion?

28-vjeçari Kicker, i cili u bë baba në moshën 19 vjeç, tha se ai kaloi vijën e integritetit dhe fiksoi ndeshjet sepse i duheshin paratë.

“Kur më ndodhi, unë isha rreth 200 në botë dhe nuk po fitoja para,” tha Kicker. “Unë isha 22 vjeç dhe nuk e dija nëse do të isha 100 më të mirët, as nuk e dija se do të fitoja para, askush nuk mund t’ju sigurojë në atë kohë.

“Ju jeni atje, duke u lëkundur, i kërkuat plakut tuaj para, duhet t’u jepni trajnerëve tuaj para. Në rastin tim unë tashmë kam pasur një djalë. Complexshtë kompleks, megjithëse për fat të mirë … Unë nuk dua të nënshkruaj me ndonjë sponsor peshkaqenët e huazimit, ata që ju vrasin “.

Ndalimi i argjentinasit përfundoi më 23 janar. Kicker sugjeron që pabarazitë në sistemin e parave të çmimit të tenisit mund t’i bëjnë disa lojtarë që veprojnë në ligat e vogla të tenisit të dëshpëruar për para dhe të prekshëm nga manipuluesit e ndeshjeve, përfshirë disa me lidhje mafioze.

“Sistemi nuk është [working]”, Tha Kicker.” Për djemtë në atë renditje, dhe për ata që janë më larg, nuk shkon. Nga 300 e lart ata të gjithë luajnë mirë dhe duhet të ketë pak më shumë para “.

Kicker kishte planifikuar të niste rikthimin e tij në një turne në Tunizi, por ai u anulua.

Duke filluar nga e para përsëri ai planifikon të luajë ngjarje të së Ardhmes dhe shpreson të hyjë në para-kualifikim në disa turne argjentinase. Kicker i tha Pagina12 se ai ka qenë duke u stërvitur me shokët profesionist Diego Schwartzman, Guido Pella, Juan Ignacio Londero dhe Pablo Cuevas dhe pohon se ai e mbajti të vetin në praktikë.

“Unë u ndjeva në atë nivel; ata nuk mund ta besonin atë,” tha Kicker. “Unë nuk dua të them rezultate sepse atëherë ata do të më mashtrojnë (qesh), por unë kam qenë duke bërë mirë”.

Express Tenisi

Gjatë ndalimit të tij, Kicker tha se ai kontrollonte ditë jashtë kalendarit të tij si një i burgosur që priste me padurim lirimin.

Tani që ai ka marrë një shans të dytë në një karrierë pro, Kicker zotohet të konkurrojë i pastër dhe të synojë lart.

“Unë dua të futem në top 30, mendoj se e kam nivelin”, tha Kicker për Pagina12. “Ashtë një rrugë e gjatë, padyshim, ju duhet të punoni shumë, të fitoni ndeshje, të kaloni kohëra të mira dhe të këqija. Unë kam avantazhin që kam bërë rrugën dhe e di sa e vështirë është, edhe pse nuk mund t’i besoj as vetes sepse të gjithë dëshiron t’ju rrahë, ata duan para, ata duan lavdi.

“Brenda fushës jeni ju dhe tjetri dëshiron pikët tuaja, paratë tuaja, kaloni në raundin tjetër. Oneshtë një që fiton dhe kjo është ajo që ka tenisi: nuk ka barazim, është e shkëlqyeshme, unë e dua atë. Por është shumë mizore.”

Kredia e fotografisë: Nicolas Kicker Facebook

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu