Troicki Flet Pensioni, Planet e Ardhmes

Kthimi i Wimbledon këtë muaj shënon fundin e një epoke.

Heroi i Kupës Davis të Serbisë Viktor Troicki do të mbyllë perden në karrierën e tij pas paraqitjes së tij të fundit në Wimbledon këtë muaj.

Shikoni: Kid shkon arra kur Gjokoviç dhuron raketë

Troicki 35-vjeçar fitoi tre tituj në ATP teke – Moska (2010) dhe Sidnei (2015-2016) – arriti një gradë të lartë në karrierë me Nr 12 dhe fitoi më shumë se 9.2 milion dollarë në para të çmimit të karrierës.

Babai i dy vajzave thotë se ai pret që të kalojë më shumë kohë me familjen e tij dhe të vazhdojë rolin e tij si kapiten i Kupës Davis të Serbisë.

“Po, unë kam vendosur që kam mbaruar,” tha Troicki në Queen’s Club ku ai ishte duke luajtur turneun e tij të parafundit. “Unë kam pasur një luftë gjatë viteve nëse duhej të luaja, ose e dini, nëse vazhdoj, por meqenëse nuk po lëvizja shumë, nuk u ktheva në top 100, dhe kisha probleme me trupin tim, dëmtime në çift, dëmtime të ndryshme dhe duke qenë 35 tashmë, mendoj, po, kisha mjaft.

“Kam vendosur që kjo është e mjaftueshme, dhe familja ime është në shtëpi. Për fat të keq ata nuk mund të udhëtojnë pasi është e vështirë të udhëtosh këto ditë për shkak të karantinës dhe flluskave dhe gjithçkaje. Unë me të vërtetë nuk e shijoj atë. Duke qenë larg familjes time, duke mos parë fëmijët rriten, po, është një vendim i mençur mendoj në këtë moment. Padyshim që është emocionues. Ka qenë gjithë jeta ime duke luajtur tenis. Kam arritur shumë gjëra në karrierën time dhe kam jetuar ëndrrën time, le të themi. Dhe mund të më mungojë, por Unë mendoj, po, kam marrë një vendim të mençur “.

Baseliner i lindur në Beograd mban një vend prestigjioz në historinë e tenisit serb.

Në vitin 2010, Troicki mundi Michael Llodra, duke kapërcyer kampionatin e parë të Kupës Davis të Serbisë duke përfshirë ndeshjen vendimtare të pestë për të kapur Kupën përpara tifozëve të qytetit të tij në Beograd.

Në janar të vitit 2020, Troicki luajti së bashku me shokun Novak Djokovic në skuadrën serbe që mundi Spanjën për të fituar Kupën ATP më poshtë. Troicki është i ngazëllyer për të vazhduar rolin e tij si kapiten i Kupës Davis të Serbisë dhe ai do të ndihmojë në formësimin e së ardhmes së tenisit të Serbisë duke u bashkuar me Djokovic duke punuar në akademinë e re të tenisit në Nr. 1 në Beograd.

“Unë do të qëndroj në tenis. Kjo është e sigurt,” tha Troicki. “Unë tashmë jam kapiteni i Kupës Davis për Serbinë. Kështu që kjo është një gjë që unë do të bëj dhe duke u përqendruar më shumë në këtë.

“Dhe gjëja tjetër është se Novak po bën akademinë e tij në Beograd, në të cilën unë do të jem pjesë. It’sshtë një projekt i madh, diçka që të gjithë mezi po prisnim dhe ta bënim këtë. Ndoshta këtë vit ne do të hapim. Ne po punojmë vështirë për të menaxhuar të gjitha gjërat drejt fillimit të mirë dhe akademisë vërtet të mirë në të ardhmen “.

Kredia e fotove: Kupa ATP

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu