Raonic: Biznesi i tenisit a "Pak e Thyer"

Pandemia e pandemisë Coronavirus e mbylli sportin gjashtë muaj vitin e kaluar – dhe shumë lojtarë ende po ndiejnë një çikë.

Më shumë: Serena, Milos Festojnë Tom Brady

Disa lojtarë që garojnë në fushat e forta blu të Australian Open këtë muaj po veprojnë me të kuqe, thotë Milos Raonic.

Gjysmëfinalisti Australian Open 2016 tha që lojtarët dhe turnetë, të cilët janë kontestuar me dyer të mbyllura ose me tifozë të kufizuar, po përballen me ndikimin e pandemisë, e cila ka lënë ekonominë e tenisit “pak të prishur”.

Raonic, i cili përfshiu Federico Coria në hapjen e tij të AO, tha se turnet dhe disa lojtarë thjesht po përpiqen të qëndrojnë në det.

“Unë mendoj se ana e biznesit e asaj që po ndodh është pak e prishur sepse lojtarët nuk po bëjnë para, por as edhe turnet,” tha Raonic. “Likeshtë si, ku qëndrojmë? Ky nuk është në të vërtetë një model biznesi që shumica e njerëzve do të dëshironin të futeshin.”

Turnetë mund të përpiqen të mbulojnë kostot pa të ardhura tradicionale nga shitja e biletave. Klima aktuale mund të bëjë që disa yje të zvogëlojnë ekipet e tyre mbështetëse dhe mund ta bëjë jetën në qark pro një sipërmarrje të papërballueshme për disa lojtarë të rangut më të ulët, tha Raonic.

Express Tenisi

“Nëse jeni një nga djemtë më të mirë që jeni mësuar të udhëtoni me pak më shumë një ekip të konsiderueshëm me ju, nuk ka rëndësi se çfarë bëni në ngjarjet më të ulëta, unë mendoj se me mënyrën se si janë paratë e çmimit, ju jeni do të ketë humbje sapo të merrni parasysh shpenzimet e arritjes atje dhe akomodimet, pagat e ekipit tuaj dhe kështu me radhë, “tha Raonic kur u pyet nëse pandemia mund të zvogëlojë numrin e lojtarëve të aftë për të siguruar jetesën. “Në atë pikë për shumicën e njerëzve do të jetë një humbje.

“Alsoshtë gjithashtu për të ardhur keq sepse në fazat e hershme kur lojtarët vendosin të vijnë, unë jam duke folur për djemtë që janë 50 deri në 120, 150 në botë, është e vështirë sepse nëse nuk po fiton asnjë ndeshje, atëherë duhet të sigurosh vetë akomodimi në mes të ngjarjeve, ju nuk mund të shkoni në shtëpi domosdoshmërisht shumicën e kohës, ose edhe nëse e bëni ju mund të mos kaloni në ngjarjen tjetër, të gjitha këto gjëra janë një kohë shumë e vështirë “

Kredi fotografike: Vince Caligiuri / Tenis Australia

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu