Zhurma e turmës ndërsa del në një fushë të madhe, fokusi intensiv i të gjitha kamerave, adrenalina e kryerjes nën presion … Mund të tingëllojë si fillimi i një finale të Grand Slam, por për anëtarët e ATP Ekipi i Shërbimeve Mjekësore të Tour-it, është vetëm një ditë tjetër në punë.

Pas një sezoni shumë sfidues, ATPTour.com u takua me Trajnerin Klinik të Mjekësisë Sportive Per Bastholt për të mësuar nga përvojat e tij unike si një anëtar kryesor i ekipit të Shërbimeve Mjekësore të Tour-it ndërsa ai përgatitej për 2021. Ai na dha një vështrim të brendshëm se çfarë duhet për të mbajtur lojtarët më të mirë të shëndetshëm – dhe çfarë i shkon nëpër mend kur ai thirret në gjykatë.

Një vendas nga Danimarka, Bastholt filloi karrierën e tij si një trajner klinik në tenis në fillim të viteve ’90 në Klubin e Vendit Mont-Carlo, duke ndihmuar Turneun gjatë ndalimit të tij vjetor Masters 1000 në Jug të Francës. Sfondi i tij i larmishëm përfshin një magji pesë-vjeçare që punon për futboll profesional për ekipin e Ligue 1 AS Monaco (2008-2012), si dhe tre vjet shërbim privat për ish-finalistin e Wimbledon Tomas Berdych dhe një vit me ish-numrin 1 të WTA World Victoria Azarenka .

“Per është një nga drejtuesit tanë në mesin e Ekipit tonë të Shërbimeve Mjekësore ATP”, tha Todd Ellenbecker, Zëvendës President i ATP i Shërbimeve Mjekësore. “Jetëgjatësia e tij në turne flet shumë për aftësinë e tij për të fituar besimin e lojtarëve dhe stafit tonë. Ai ka menaxhuar situata kyçe në fazat më të mëdha të tenisit në botë dhe ka lehtësuar aftësinë e lojtarëve tanë për tu rikuperuar dhe për tu rikthyer në lojë pas të gjitha llojeve të dëmtimeve. Pasja e këtij niveli të përvojës në mesin e grupit tonë është jashtëzakonisht e dobishme për Shërbimet Mjekësore ATP. ”

Që kur u bashkua me turneun me kohë të plotë në 1994, Bastholt ka dëshmuar nga dora e parë evolucionin e fizikut dhe intensitetit të sportit, si dhe efektet e tij në trupin e një lojtari tenisi.

“Lojtarët janë fizikisht më të mirë. Loja është më e shpejtë. Loja ka ndryshuar, racket kanë ndryshuar. Gjithcka ka ndryshuar. Vetëm madhësia e gjykatës qëndroi e njëjtë ”, bëri shaka Bastholt. “Por edhe gjykatat kanë ndryshuar, në cilësi, në shpejtësi. Thjesht nuk është e njëjta lojë.

“Por sigurisht, ne kemi evoluar gjithashtu në përpjekjen për t’i mbajtur lojtarët në gjendje dhe në përpjekjen për t’i mbajtur ata të shëndetshëm në fushë. Ajo që ka ndryshuar më shumë është përgatitja e lojtarit. ”

Per Bastholt, Stefanos Tsitsipas
Bastholt kuron numrin 6 të Botës Stefanos Tsitsipas gjatë një thirrje gjyqësore në 2020 Roland Garros. (Foto: Peter Staples / ATP Tour)

Ndërsa pjesa më e dukshme e punës së një traineri klinik ndodh në fushë, rëndësia e shtuar e kondicionimit fizik do të thotë që pjesa më e madhe e ditës së Bastholt zhvillohet në ‘zonën e trajtimit’ të vendosur brenda ose ngjitur me dhomën e zhveshjes së lojtarit.

Bastholt shpjegoi se pjesa më e madhe e punës së ekipit përfshin përgatitjen para ndeshjes dhe rikuperimin pas ndeshjes, duke përdorur nivelin e tij të jashtëzakonshëm të ekspertizës në biomekanikë, shtrirje dhe parandalimin e dëmtimeve muskulo-skeletore për të trajtuar dhe kushtëzuar lojtarët. Skuadra përqendrohet veçanërisht në trajtimin e shpatullave dhe shpinës së lojtarëve, ‘zonat e shqetësimit’ që vuajnë më shumë konsumimin nga tenisi.

“Në ngjarjet e mëdha, ditët fillojnë diku si ora 9:00 e mëngjesit, dhe ne përfundojmë në mesnatë – dhe kjo është në një ditë të mirë. Ndonjëherë mbarojmë në dy të mëngjesit ”, tha ai.

“Përgatitja ka të bëjë me ne që jemi të gatshëm të ndihmojmë lojtarët në të gjitha llojet e mënyrave: Disa njerëz i lidhin gishtat e këmbëve për të parandaluar fshikëzat, disa njerëz i lidhin kyçet e këmbëve nëse kanë pasur lëndime të mëparshme për të parandaluar përsëri lëndimin. Nëse një lojtar ka një shpinë të lënduar ose nuk është rikuperuar me të vërtetë nga ndeshja e tij e mëparshme, ne përpiqemi t’i ndihmojmë ata që të ngrohin ose shtrihen ato zona të vogla shqetësimi para se të dalin për t’i bërë ata të jenë në pozicionin e tyre më të mirë për të luajtur në niveli më i mirë pa dëmtuar veten e tyre. ”

Sipas Bastholt, 30 minutat e para pas një ndeshje të vështirë janë jetike për shërimin efikas të një lojtari. Ekzistojnë teknika dhe metoda të ndryshme që ekipi i Mjekësisë Sportive zbaton për t’u siguruar që lojtarët janë gati për ndeshjen e tyre të ardhshme, dhe secili lojtar kërkon një qasje unike.

“Rimëkëmbja është një art dhe është shumë individuale”, tha Bastholt. “Hidratimi dhe mjetet e ndryshme të rikuperimit janë në dispozicion për lojtarët. Ne ndihmojmë me dëmtime të mundshme të bezdisshme, gjilpërë të thatë, shtrirje dhe punë specifike në ind. Shumë turne kanë terapi masazhesh sportive, banja akulli, biçikleta të palëvizshme, të gjitha këto janë pjesë e procesit të rimëkëmbjes që kalojnë lojtarët pas çdo ndeshjeje. ”

Novak Djokovic, Per Bastholt
Bastholt në veprim në 2008 US Open duke trajtuar Nr. 1 të Botës Novak Djokovic. (Kredia: Getty Images)

Por pa marrë parasysh se për çfarë – ose kush – po punon Bastholt, posa të vijë thirrja nga gjyqtari i karriges duke thirrur një trajner klinik në gjykatë, është koha e duhur. Gjatë një ndeshjeje, lojtarët mund të kërkojnë një vizitë nga trajneri gjatë një ndërrimi në rast të një dëmtimi dhe mund të marrin një Time Medical Out tre minutash. Me vetëm 180 sekonda të mbushura me presion për të vlerësuar dhe trajtuar çdo gjë, nga një ndrydhje në një dëmtim të rëndë, përfundimtar të ndeshjes, Bastholt dhe ekipi i tij duhet të veprojnë shpejt dhe me vendosmëri për të maksimizuar shanset e një lojtari për të qëndruar i shëndetshëm për garën.

“Ne hedhim gjithçka që kemi në duart tona nëse ka një thirrje gjyqësore,” tha ai. “Kemi një radio. Nëse shkon ajo radio, ne shkojmë. Të gjithë në dhomë e dinë, edhe nëse jemi duke përgatitur një lojtar për një ndeshje, ai lojtar do të presë dhe ndeshja e tij do të presë derisa të kthehemi dhe pastaj të përfundojmë përgatitjen. ”

Për Bastholt, edhe 27 vjet pas thirrjes së tij të parë në gjykatë, ekziston ende një adrenalinë e ngutshme sa herë që radioja e tij pushon në një ngjarje të madhe.

“Ka gjithmonë një moment kur adrenalina juaj fillon të pompojë pak. Dhe kjo nuk është një gjë e keqe, sepse e bën vëmendjen tënde për gjithçka shumë më mirë, ”tha ai. “Unë nuk nervozohem shumë për këtë dhe kurrë nuk kam qenë.

“Afrimi im është i qetë. Duke hyrë në pozitë, unë gjithmonë përpiqem ta ul veten më poshtë se lojtari, në mënyrë që lojtari të mos ketë nevojë të flasë. Po shoh drejtpërdrejt në sytë e një lojtari dhe gjithmonë dua të projektoj qetësi.

“Ju vraponi në një gjykatë të madhe, vëmendja e të gjithëve është tek ju. Mundohem të mos përqendrohem në muzikë ose kamera ose çfarë po ndodh apo çfarë po thotë spikeri. Unë jam me lojtarin, vetëm me lojtarin. ”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu