Ata mund të jenë gati 20 vjet larg, por 36-vjeçari gjerman Dustin Brown dhe 17-vjeçari Carlos Alcaraz i Spanjës janë të dy në prag të kualifikimit për Australian Open 2021. Gara kualifikuese po zhvillohet këtë vit në Doha për shkak të pandemisë COVID-19.

Brown, i cili po bën oferta për të garuar në shortin kryesor për herë të parë në tre vjet, goditi tetë ace dhe fitoi 80 përqind të pikëve të tij të shërbimit të parë për të mposhtur garuesin nr.22 të Spanjës Carlos Taberner 6-3, 7-5 në E marte Ai më pas do të luajë amerikanin Maxime Cressy, i cili pushoi 21 ace për të kapërcyer Yannick Maden të Gjermanisë 2-6, 6-3, 6-4.

Alcaraz, i cili tashmë është fitues i tre titujve ATP Challenger Tour, u tërhoq nga një fillim i ngadaltë në të dy setet për të mundur Evgeny Karlovskiy të Rusisë 7-6 (1), 7-6 (4). Ai më pas do të përballet me Bolivianin e pasigurt, Hugo Dellien, i cili mundi Andrew Harris të Australisë me 6-4, 7-6 (6).

Alcaraz

Ukrainasi Sergiy Stakhovsky, 36, i cili luajti për herë të fundit në barazimin kryesor në 2016, u rikuperua nga 1-5 poshtë në setin e parë për të mposhtur Jason Kubler të Australisë me 7-6 (4), 6-4 dhe tani luan një tjetër Australian, Dane Sweeny , në raundin përfundimtar të kualifikimit të Mërkurën.

Viktor Troicki i Serbisë, një muaj i ndrojtur nga 35 vjetori i tij, nokautoi Amerikanen Ulises Blanch me 7-5, 6-3. Serbi, i cili arriti në raundin e tretë të Australian Open në 2011 dhe 2015-17, do të përballet më pas me pasardhësin nr 11 të Gjermanisë Cedrik-Marcel Stebe, i cili mundi Rinky Hijikata të Australisë me 6-4, 6-2 të Martën.

Diku tjetër, ish-nr 17 i Botës, Bernard Tomic shpëtoi një pikë ndeshjeje në 4-5, 30/40 në setin vendimtar për të kaluar Tristan Schoolkate në një barazim të fundit me 10 pikë, 6-4, 1-6, 7- 6 (3). Ai tjetër do të sfidojë kolegun e tij Australian, John-Patrick Smith, i cili mundi Tallon Griekspoor të Hollandës 2-6, 6-3, 6-4.

Ish-numri botëror 23, Damir Dzumhur, i cili garoi në raundin e tretë të shortit kryesor në 2014 dhe 2018, mundi Julian Lenz të Gjermanisë me 6-2, 6-2 dhe pasardhësi i shtatë nga Bosnja dhe Hercegovina tani takon Kimmer Coppejans të Belgjikës.

Japonezi, i pasigurti, Taro Daniel, ishte një fitues 6-3, 6-4 ndaj Maximilian Marterer të Gjermanisë dhe tani luan Elias Ymer të Suedisë, i cili mundi pasardhësin e Nr.27, Marc-Andrea Huesler të Zvicrës 1-6, 6-3, 6- 2 Hollandezi Robin Haase gjithashtu mposhti Gian Marco Moroni të Italisë me 6-4, 7-5 dhe tani luan me Francën Quentin Halys në raundin kualifikues.

Ndërkohë, amerikani Michael Mmoh shpëtoi dy pikë ndeshje në 4-5 në setin e tretë për të kapërcyer Zhe Li të Kinës 2-6, 6-4, 7-6 (7) dhe ai tani përgatitet të përballet me Arthur Rinderknech të Francës.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu