Sezoni më i mirë i karrierës së Alexander Bublik vazhdon të bëhet më i mirë.

Kazakistani luftoi pas garës së 11-të Denis Shapovalov 6-4, 5-7, 6-4 pas dy orësh dhe 20 minutash të martën për të arritur në raundin e tretë të Mutua Madrid Open. 23-vjeçari do të luajë pasardhësin e shtatë Diego Schwartzman ose yllin e përparimit të 2021 Aslan Karatsev për një vend në çerekfinale në debutimin e tij në turne.

Bublik tani ka një fitore të lartë 18 në vitin 2021, vetëm më shumë se katër muaj në sezon. 23-vjeçari ishte lojtari më i qëndrueshëm brenda Stadiumit 3, duke përfituar nga 40 gabimet e paforcuara të Shapovalov për të marrë një epërsi të serisë 2-0 ATP Head2Head kundër Kanadezit, i cili goditi 14 gabime të dyfishta.

“Unë fillova në të njëjtin nivel me ditët e tjera, kështu që nuk është aq shumë në lojën time që nuk funksionon. Moreshtë më mendore,” tha Shapovalov. “Hedhja në pesë dyshe në një lojë, nuk është sikur nuk di si të shërbej. Completelyshtë plotësisht mendore.”

Vendosja e Kthimit të Shërbimit të Dytë Bublik

Aleksandër Bublik
Mirësjellje grafike e Hawk-Eye Innovations / ATP Media
Bublik kurrë më parë nuk kishte fituar një ndeshje ATP Masters 1000 jashtë Miami. Por tani ai ka dy fitore mbresëlënëse nën rripin e tij kundër hungarezit Marton Fucsovics dhe Shapovalov.

[WATCH LIVE 2]

Në aksione të tjera, Albert Ramos-Vinolas mbajti nivelin e tij të lartë me një fitore 7-5, 5-7, 6-4 kundër Taylor Fritz. Vetëm dy ditë më parë, Spanjolli ngriti trofeun e tij të tretë ATP Tour në Estoril, por ai arriti që shpejt të përshtatet me lartësinë e Madridit për të lëvizur pas dy orësh dhe 29 minutash.

Ramos-Vinolas do të luajë më tej kualifikuesin argjentinas Federico Delbonis, i cili eliminoi garën e 10-të Pablo Carreno Busta në ndeshjen finale të së hënës në mbrëmje. Delbonis kryeson serinë e tyre ATP Head2Head 4-2.

33-vjeçari Ramos-Vinolas kryeson ATP Tour me 17 fitore të nivelit të turneut në baltë këtë vit, dhe Delbonis është i dyti me 10.

A e dini
Me fitoren e tij kundër Shapovalov, Bublik tani është 9-0 kundër majtasve.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu