Pablo Carreno Busta garantoi vendin e Spanjës në gjysmëfinalet e ATP Cup të Premten me një fitore 6-3, 6-4 kundër Greqisë Michail Pervolarakis.

Nr.2 i botës Rafael Nadal, i cili udhëhoqi Spanjën në ndeshjen e kampionatit të vitit të kaluar kundër Serbisë, nuk ka konkurruar ende në këtë edicion për shkak të një mbrojtësi të fortë. Por Spanja ka luftuar me dy nga 20 lojtarët më të mirë në Renditjen e ATP të FedEx: Nr.16 Botërore Carreno Busta dhe Nr. 13 Botërore Roberto Bautista Agut, i cili do të përballet me kampionin e Nitto ATP Final 2019 2019 Stefanos Tsitsipas në teke Nr 1 të këtij krahu. ndeshje.

“E dija që na duhej kjo pikë. Me këtë fitore, ne jemi në gjysmëfinale, kështu që ishte shumë e rëndësishme për ne,” tha Carreno Busta në intervistën e tij në gjykatë. “Unë u përpoqa të përqendrohesha te vetja, të përpiqesha të luaj timen [best] lojë]”.

Pablo Carreno Busta

Carreno Busta është rritur mirë për vendin e tij, duke fituar të dy ndeshjet e tij të vetme – ai gjithashtu mundi Australian John Millman të Martën – në grupe të drejta. Spanjolli theu në ndeshjen e tij të parë të kthimit të ndeshjes, dhe ai kurrë nuk shikoi prapa.

29-vjeçari Carreno Busta bëri disa gabime nga fillimi, duke e detyruar Pervolarakis të luante jashtë zonës së tij të rehatisë dhe të shkonte shumë. Nr 462 i Botës luftoi vështirë për t’u varur atje pavarësisht se humbi pesë ndeshjet e para të ndeshjes, madje duke shkaktuar një duartrokitje nga Nadal pasi ai fitoi ndeshjen e tij të parë. Por Greku nuk ishte në gjendje të dilte vazhdimisht me listën e katër herë ATP Tour në tubime më të gjata.

Carreno Busta mbajti nivelin e tij të qëndrueshëm për të triumfuar pas 70 minutash. Ish-numri botëror 10 ka humbur vetëm 13 ndeshje në katër grupe.

“Në fillim të ndeshjes, mendoj se ishte e përsosur. Kam luajtur me të vërtetë mirë,” tha Carreno Busta. “Pastaj ai filloi të luante më mirë, të luante më agresiv dhe unë u përpoqa të vazhdoja. Më në fund 6-3, 6-4 fitova dhe jam i lumtur”.

[WATCH LIVE 1]

Pervolarakis po ndiqte fitoren e parë ATP Tour në karrierën e tij. Grekut iu desh të mposhtte Carreno Busta për t’i dhënë vendit të tij një shans për të kaluar në gjysmëfinale.

Tsitsipas dhe Bautista Agut janë përplasur një herë më parë, në çerekfinalet e Australian Open 2019. Greku triumfoi në katër sete për t’u bërë gjysmëfinalisti më i ri i Grand Slam që nga një 20-vjeçar Novak Djokovic në US Open 2007.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu