Të martën, tenisi në Amerikën e Jugut bëri një hap gjigand përpara. U njoftua se do të mbahet një seri e re e turneve profesionale – Circuito Dove Men + Care Legion Sudamericana, duke filluar nga Prilli.

Themeluar dhe drejtuar nga ish-numri 31 i Botës Horacio De La Pena, qarku shpreson të ndryshojë peisazhin e tenisit profesionist në të gjithë kontinentin dhe t’u japë lojtarëve më shumë mundësi për t’u zhvilluar dhe rritur. De La Pena po synon 12 turne në ATP Challenger Tour në 2021, duke filluar me një ritëm katër-javor në Bolivi, Kili, Argjentinë dhe Peru. Gjithçka fillon në qytetin bolivian Santa Cruz de la Sierra në 12 Prill.

Duke shijuar një karrierë të suksesshme 10-vjeçare si profesionist, De La Pena sjell një perspektivë unike në rolin e tij të ri. Ai foli për ATPTour.com në lidhje me këtë përpjekje të re …

Horacio, ky është një projekt shumë ambicioz. Pse vendosët të fillonit këtë udhëtim?

Unë isha duke biseduar me shumë lojtarë dhe të gjithë më thanë se tenisi i Amerikës së Jugut ka nevojë për ndihmë për të vazhduar të rritet. Në lidhje me pjesën tjetër të botës, ajo është në një pozitë të vështirë. Deri më tani, ne nuk kishim turne afër vendeve tona. Nëse jeni një lojtar i ri që kërkoni të garoni në turne profesionistë, duhet të largoheni nga shtëpia për një kohë të gjatë. Dhe trajnerët gjithashtu duhet të udhëtojnë në distanca të gjata për të qenë me lojtarët e tyre. Kjo nuk është e lehtë.

Tani, ne po u japim këtyre lojtarëve mundësitë të rriten dhe të zhvillohen ndërsa janë afër shtëpisë. Ne po bëjmë luhatje me fluturime të lehta, të njëjtat kushte, të njëjtën lartësi, të njëjtat topa, të njëjtat sipërfaqe. I ndihmon ata të bëjnë shumë hapa [in the FedEx ATP Rankings] dhe të ndërtojnë lojërat e tyre. Ka shumë lojtarë që kanë mjetet dhe nxitjen për të garuar në nivelet më të larta, por atyre u duhet vetëm ndihmë për turnet e duhura. Jam i lumtur që ATP i kupton nevojat e tenisit të Amerikës së Jugut dhe njohu rëndësinë e kësaj nisme.

Me këtë përpjekje, ju jeni duke punuar për të rritur lojën në të gjithë Amerikën e Jugut, jo vetëm në vendin tuaj në Argjentinë. Cili është motivimi juaj për këtë qëllim?

Unë me të vërtetë mendoj se të qenit i bashkuar na bën më të fortë. Nëse të gjithë i përhapim përpjekjet tona, në Argjentinë, Brazil, Kili, Uruguaj, Ekuador, Kolumbi, Peru dhe Bolivi, do të jetë më mirë. Nëse qëndrojmë së bashku si një grup, kjo do të ndihmojë tenisin e Amerikës së Jugut si një e tërë. Kjo është gjëja kryesore. Ne jemi një grup i fortë, por vetëm duke punuar së bashku. Ne krijuam një ‘legjion’, ku të gjitha federatat në Amerikën e Jugut bashkohen dhe mendojnë për rritje për të gjithë rajonin. Theshtë hera e parë që kontinenti po bashkohet kështu.

Një nga aspektet më unike të këtij qarku është mënyra se si keni përfshirë ish-yjet e Amerikës së Jugut. Si i morët ata në bord?

Kam biseduar me djem si Gustavo Kuerten (Brazil), Nicolas Lapentti (Ekuador), Luis Horna (Peru) dhe Santiago Giraldo (Kolumbi) për organizimin e turneve në vendet e tyre. Pablo Cuevas (Uruguaj) dhe Hugo Dellien (Bolivi) janë ende duke luajtur, por edhe ata po ndihmojnë. Mariano Zabaleta dhe Agustin Calleri do të drejtojnë turnet në Argjentinë dhe Juan Monaco do të ndihmojë gjithashtu. Ata të gjithë donin të bënin diçka për tenis në Amerikën e Jugut, por ata nuk dinin si. Ne u dhamë atyre një arsye për të qëndruar në tenis, por me një qëllim.

Yjet tanë në rritje në Amerikën e Jugut nuk kanë lidhje dhe njohje të emrit me shtypin dhe publikun për të promovuar këto turne. Përdorimi i kampionëve dhe legjendave të kaluara është i rëndësishëm për këtë. Ne duam që këta ish-yje të paraqesin lojtarët që vijnë dhe vijnë. Në atë mënyrë, ne kemi lojtarët më të vjetër të përfshirë në rritjen e të ardhurve.

Përshkruani strukturën e Circuito Dove Men + Care Legión Sudamericana. Si organizohet orari gjatë gjithë vitit?

Kjo është një gjë tjetër e rëndësishme. Ne po bëjmë turne turnesh përpara kualifikimit të çdo Grand Slam. Fillon me këto katër ngjarje në fushë balte përpara kualifikimeve të Roland Garros, pastaj ne do të bëjmë një turne në bar në Brazil menjëherë para Wimbledon dhe dy të tjerë në fusha të forta përpara US Open. Duke shkuar përpara, ne po kërkojmë të bëjmë të njëjtën gjë para Australian Open. Kjo është përgatitje shumë e rëndësishme për lojtarët e Amerikës së Jugut para Grand Slams.

Ka shumë turne të suksesshëm Challenger tashmë në Amerikën e Jugut. Në Guayaquil, Montevideo dhe Lima, secili po shkon për më shumë se një dekadë tani. Çfarë po mësoni nga ato ngjarje në veçanti?

Në Montevideo, Uruguaj, turneu i drejtuar nga Diego Perez, ata kanë qenë në turne për gati 20 vjet. Ne mësojmë nga secili prej tyre. Kjo është e vetmja gjë që u thamë të gjithëve, se nuk do të vijmë të garojmë me turne të tjerë. Ne po japim më shumë ndryshime dhe më shumë ngjarje në pjesë të tjera të kalendarit. Ata të gjithë janë duke bërë një punë të madhe dhe kanë qenë për shumë vite. Ne po ndërtojmë mbi këtë dhe shpresojmë që sponsorët ta shohin këtë dhe duan të investojnë edhe më shumë në tenisin e Amerikës së Jugut.

Keni pasur një karrierë të gjatë si lojtar. Si është të shohësh turneun nga një këndvështrim tjetër?

Shtë shumë më e lehtë të ndihmosh lojtarët pa bërë shumë gabime, sepse unë kam qenë atje. Unë kam qenë në turne për 28 vjet me radhë, si lojtar dhe si trajner. Me shumicën e gjërave që lojtarët kërkojnë nga unë, unë di si të reagoj dhe menaxhoj. Unë e di se çfarë lojtarësh duhet të jenë të gatshëm për të garuar. Në organizatën tonë, ne do të përpiqemi t’u japim të gjithë lojtarëve strehim dhe mikpritje sa më të mirë. Ekziston një ndryshim kur flisni me dikë që e dini se ka qenë atje. Unë kam një perspektivë që jo shumë e bëjnë.

Pëllumbi
De La Pena flet në konferencën për shtyp të Circuito Dove Men + Care Legion Sudamericana. Foto: Prensa tenisconn / Sergio Llamera

Horacio, cilat janë kujtimet tuaja që konkurrojnë në Challenger Tour?

Unë fitova titullin në Challenger të dytë që kam luajtur ndonjëherë. Ishte në Selanik në Greqi. Një javë më parë, unë isha duke luajtur në Itali dhe u sëmura nga pirja e ujit nga lavamani. Nuk e dija që nuk mund ta bëja. Nuk mund ta luaja raundin e fundit të kualifikimit në Palermo. Kështu që, pashë hartën dhe pashë një turne tjetër në Selanik – në anën tjetër të detit Adriatik – dhe thashë, ‘oh, kjo është shumë afër!’. Unë kisha për të fluturuar deri në Romë, pastaj në Athinë dhe pastaj në Selanik.

Kam shpenzuar të gjitha paratë që kisha dhe kur më në fund arrita në klub, shoferi i taksisë më tha se kishim arritur. Unë i thashë atij se nuk është e mundur, sepse ky klub kishte vetëm gjykata të forta. Ai këmbënguli se ky ishte klub. As nuk e dija që ishte një turne i fortë. Ishte turneu i parë i fushës së vështirë në jetën time. Kam kaluar kualifikimet dhe kam fituar titullin. Pra, cilat janë kujtimet e mia për Challenger Tour? E kam dashur. Ato ju japin mundësinë për të filluar karrierën tuaj. Në atë kohë, unë fitova $ 5,000 në para të gatshme. Isha aq i lumtur.

Ju gjithashtu fituat tituj në Bahia, Brazil dhe Bukuresht, Rumani, apo jo?

Po, dhe Bahia ishte turneu më i mirë ndonjëherë. Ajo ishte e vendosur në qytetin e Itaparica. Ky ishte një Sfidues i shkëlqyeshëm, pikërisht mbi ujë. Kushte perfekte dhe shume te bukura.

Si ka ndryshuar Challenger Tour nga ditët tuaja të lojës?

Tani që jam plakur, mund të shoh të gjitha përvojat që kam pasur si lojtar. Tani ka shumë djem që mund të luajnë në të 30-at. Trupat e tyre qëndrojnë mjaft të shëndetshëm. Kur fillova turneun dhe po përballem me një djalë rreth të 30-ve, e dija që nëse e bëja të vraponte pak, ai do të lodhej. Tani, këta njerëz janë shumë të shëndetshëm dhe janë në formë të shkëlqyeshme. Turneu është shumë më i fortë. Ju keni të porsaardhur, djem që godasin topin shumë fort dhe djem me shumë përvojë. Turneu është shumë i vështirë tani dhe me siguri shumë më i ashpër se më parë.

Sipas mendimit tuaj, cila është rëndësia e ATP Challenger Tour në peisazhin e tenisit profesional?

Tour Challenger ju bën shumë të fortë për ATP Tour. Niveli është shumë më i fortë se kur kam luajtur. Ju keni të porsaardhur që godasin topin me të vërtetë të fortë dhe djem me përvojë që janë të vështirë për tu mposhtur. Stageshtë një fazë kaq e rëndësishme për të kaluar dhe duhet të fitosh shumë, shumë ndeshje për tu ngjitur lart. Sfiduesit me të vërtetë filtrojnë kush mund ta bëjë dhe kush jo. Ju duhet të jeni gjithmonë duke u përmirësuar këtu.

Stepshtë hapi i parë ku vërtet provoni veten. Kur shkoni në turne pro si i ri, nuk e kuptoni pse lojtari tjetër po lufton aq shumë për të pasur sukses. Ju nuk e kuptoni që ai po përpiqet të sigurojë jetesën, të vendosë ushqim në tryezë për familjen e tij dhe thjesht të luftojë për gjëra për të cilat nuk jeni mësuar të luftoni. Kur je i ri, nuk ka asnjë pasojë për të humbur. Por kur filloni të luani për para, për të ardhmen tuaj dhe të familjes suaj, filloni ta merrni atë më seriozisht. Kjo kurbë e të mësuarit është kaq e rëndësishme në jetë. Ju duhet të keni një nivel shtesë të tenisit.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu