Çdo legjendë ka pasur fillimin e saj këtu. Pavarësisht nga potenciali dhe premtimi, të gjithë lojtarët kanë ardhur përmes ATP Challenger Tour ndërsa ata fillojnë ngjitjen e tyre në nivelet e sipërme të lojës. Sidoqoftë, jo të gjitha rrugët për në krye janë krijuar të barabarta. Ndërsa disa gëzojnë përparime të ngadalta dhe të qëndrueshme gjatë shumë viteve, të tjerët kanë përfituar nga ngjitje të rrufeshme. I tillë ishte rasti për Andy Roddick.

Kur Roddick u përplas në skenë në fillim të viteve 2000, duke arritur në Nr. 1 në FedEx ATP Rankings dhe duke ngritur trofeun në US Open si 21-vjeçar, amerikani me fytyrë të vogël ishte një forcë udhëheqëse pas rojes së re të lojtarë në zhvillim. Roddick ishte vendosur të merrte ATP Tour nga stuhia ndërsa ndezi armët e radarit me shërbimin e tij të paprekshëm dhe i përuli kundërshtarët e tij me një avantazh të fortë. Ndërsa vendasja nga Nebraska blitzed konkurrencën që në moshë të vogël dhe gëzonte një ngritje të shpejtë në krye, ai fitoi çdo vlerësim gjatë rrugës.

Shikoni Challenger Vault:


Viti ishte 2000. Roddick sapo kishte mbushur 18 vjeç dhe ishte ulur jashtë Top 300 të FedEx ATP Rankings, kur bëri paraqitjen e tij të dytë në ATP Challenger Tour në Austin, Texas. Pavarësisht se ishte i ri në skenën profesionale, Roddick do të ndeshej me pak rezistencë ndërsa komplotonte ngjitjen e tij.

Tashmë në një nxitim për t’u diplomuar në nivelin tjetër, ai ndërtoi përvojën e luftës me Nr. 1 të Botës Andre Agassi (si një kartë e egër) në ngjarjet ATP Tour në Miami dhe Uashington. Menjëherë pas kësaj, Roddick do të kërkonte copën e tij të parë të argjendit në qark Challenger, duke lëshuar vetëm një set gjatë rrugës për në titull në Austin. Fitorja e bëri atë amerikanin e pestë më të ri për të triumfuar në ATP Challenger Tour në atë kohë.

“Tour Challenger shërben për një qëllim të madh,” i tha Roddick ATPTour.com. “Ashtë një e drejtë e kalimit. Siguron një mundësi kaq kritike dhe ju me të vërtetë duhet të punoni përmes Challengers. Shumë herë mund të duhet edhe më shumë kohë për të arritur në Top 100 sesa Top 30 pas kësaj. Isshtë e rëndësishme dhe djemtë duhet të qëndrojnë të uritur. Monotonia e të shkuarit javë pas jave pas jave, thjesht duke u përpjekur për ta bërë atë, është një proces i vështirë i verifikimit. Ju mund të shihni djemtë që janë profesionistë tashmë në këtë nivel. Kjo është, duke u shfaqur herët dhe duke u shtrirë dhe duke bërë të gjitha gjërat e duhura. Atje fillon e gjithë përgatitja – në qark Challenger “.

Rodik
Waikoloa 2001

Kur themi se ngritja e Roddick ishte e shpejtë, kjo nuk është hiperbolë. Ai do të garonte vetëm në shtatë turne në karrierën e tij të shkurtër ATP Challenger Tour, duke postuar një rekord 24-3 me një treshe titujsh në Austin, Burbank dhe Waikoloa. Kjo fitore në qytetin bregdetar të Burbank të Kalifornisë e zhvendosi atë në Top 200, dhe ai do të hapte sezonin 2001 me një fitore deklarate nën diellin Havai të Waikoloa. Ai dhe Taylor Fritz janë të vetmit amerikanë që pretendojnë tre kurora Challenger në moshën 18 vjeç e poshtë.

“Unë isha i riu nr. 1 në botë dhe kalimi në Challenger Tour u ndje kaq i madh për mua,” shtoi Roddick. “Për të pasur një sukses të hershëm – unë fitova në Austin dhe Burbank dhe pastaj kjo fitore erdhi në Hawaii – me të vërtetë ndihmoi. Unë nuk isha në qark Challenger për shumë kohë, por sigurisht kam kujtime të bukura.

“Mbaj mend që isha në ATP Tour dhe tashmë isha themeluar, dhe unë do të vizatoja dikë që po luante mirë në Challenger Tour. E dija që ata ishin në formë dhe të gatshëm për të garuar, kështu që unë gjithmonë i merrja ata lojtarë seriozisht edhe si isha duke përparuar në krye të lojës. “

Rodik
Waikoloa 2001. Rreshti i sipërm (majtas në të djathtë): Bob Bryan, James Blake, Brandon Hawk. Rreshti i fundit (majtas në të djathtë): Mike Bryan, Wayne Bryan, Andy Roddick

Plot besim pas fitores së tij në Waikoloa, Roddick do të dominonte në 2001. Një çerek finale në ngjarjen ATP Masters 1000 në Miami vetëm dy muaj më vonë, e cila përfshinte një fitore të madhe ndaj Pete Sampras, shënoi debutimin e tij në Top 100 të Renditjet e FedEx ATP. Nga nr. 155, hyrja në Waikoloa në fillim të sezonit, në një pozicion në fund të vitit, nr. 16, amerikani bëri shenjën e tij në një çast.

Rritjet e shpejta dhe karriera e shkurtër e Challenger janë përjashtim, por nuk janë të rralla. Kohët e fundit, Fritz bëri vetëm nëntë paraqitje Challenger para se të dilte në Top 100 në 2016. Jannik Sinner postoi një rekord 28-7 në sezonin e tij të vetëm në qark në 2019, duke u rritur nga Nr. 546 në Nr. 78 deri në fund të vitit. Por edhe më pak lojtarë bëjnë një tranzicion aq të përsosur sa arriti Roddick.

Pas përparimit të tij në Top 100 në Miami, 18-vjeçari do të vinte menjëherë në titullin e tij të parë ATP Tour në baltën e Atlantës dhe ngriti trofeun e tij të dytë një javë më vonë në Houston, duke konfirmuar më tej diplomimin e tij në qark Challenger. Dhe ai do të forconte vendin e tij në mesin e lojtarëve më të mirë në lojë deri në verë, duke arritur në çerekfinalen e tij të parë Grand Slam në US Open. Pjesa tjetër është histori.

Kampionët më të rinj amerikanë Challenger

Lojtar Mosha
Titulli i Fituar
Michael Chang 15 vjet, 7 muaj Las Vegas 1987
Tomi Ho 17 vjet, 4 muaj Ponte Vedra 1990
Jim Courier 17 vjet, 5 muaj Vina del Mar 1988
Jonathan Stark 17 vjet, 6 muaj Coquitlam 1988
Taylor Fritz 17 vjet, 11 muaj Sacramento 2015
Taylor Fritz 17 vjet, 11 muaj Fairfield 2015
Andy Roddick 18 vjet, 1 muaj Austin 2000
Andy Roddick 18 vjet, 2 muaj Burbank 2000
Taylor Fritz 18 vjet, 2 muaj Gëzuar Luginën 2016
Jared Donaldson 18 vjet, 3 muaj Maui 2015
Andy Roddick 18 vjet, 4 muaj Waikoloa 2001Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu