Benoit Paire ishte i përsosur nën presion të Mërkurën në mbrëmje për të siguruar fitoren e tij të parë të sezonit, duke eliminuar kilian Nicolas Jarry 6-2, 6-4 për të arritur në çerekfinalet e Cordoba Open.

Pasardhësi i dytë shpëtoi tetë pikët e pushimit me të cilat u përball – të gjitha erdhën në setin e dytë – për të triumfuar pas një ore e 17 minutash. Paire tani e udhëheq Jarry 4-0 në serinë e tyre ATP Head2Head.

“Unë jam me të vërtetë i lumtur sepse nuk kam bërë shumë gabime të dyfishta. Unë pashë që isha numri një në Australian Open me vetëm një ndeshje dhe 23 gabime të dyfishta, kështu që me të vërtetë i lumtur për ta shpëtuar atë”, tha Paire, i cili goditi katër gabime të dyfishta kundër Jarry. “Edhe kur isha nën presion në setin e dytë, u përpoqa të shtyja edhe pak.

“Unë jam me të vërtetë i lumtur për mënyrën se si i ruajta pikët e mia të pushimit në setin e dytë dhe ai bëri disa gabime në disa. Por unë isha i lumtur për të luftuar. Unë nuk thashë asgjë, thjesht po luftoja dhe po provoja më të mirën time”.

Francezi do të përballet më pas me Federico Coria, vëllai i vogël i ish-numrit 3 të Botës Guillermo Coria. Në Roland Garros vitin e kaluar, argjentinasi bëri raundin e tretë në Roland Garros në debutimin e tij në turne duke mundur Paire në raundin e dytë.

Federico Coria
Kredia e fotove: Cordoba Open
Coria arriti në çerekfinalen e tij të dytë ATP Tour me një fitore 1-6, 6-2, 6-4 kundër shokut argjentinas Francisco Cerundolo.

“Jam shumë e lumtur, është shumë e veçantë për mua. Ishte shumë e vështirë për të luajtur kundër një argjentinasi dhe një shoku të tij. Ai ka kaq shumë talent dhe unë me të vërtetë e admiroj atë, ”tha Coria. “Unë fillova shumë nervoz në ndeshje, por me disa gabime nga ai isha në gjendje të luaja ndeshjen time.”

Lojtari nr 95 në FedEx ATP Rankings, i cili arriti tetë të fundit në Rio Open të vitit të kaluar të prezantuar nga Claro, ka provuar një forcë në baltë. Shtatorin e kaluar 28-vjeçari u kualifikua në shortin e tij të parë ATP Masters 1000 në Romë, ku arriti në raundin e dytë.

[WATCH LIVE 1]

Coria tregoi një formë të shkëlqyeshme kundër Cerundolo, i cili ka qenë në lot në ATP Challenger Tour. Nr. 135 i Botës kishte fituar 23 nga 26 ndeshjet e tij të fundit në të gjitha nivelet duke hyrë në aksionin e së Mërkurës. Në vitin 2020, Cerundolo fitoi tre tituj Challenger, që përputhen me notën e Spanjës #NextGenATP Carlos Alcaraz për më shumë në atë nivel.

Por Coria ishte lojtari shumë më i mirë pas shërbimit të tij të dytë në dy setet e fundit, duke fituar më shumë se 71 përqind (15/21) të atyre pikëve krahasuar me 36 përqind për Cerundolo. Coria do të përpiqet të arrijë gjysmëfinalen e tij të parë ATP Tour.

Më herët gjatë ditës, Slloviku Jozef Kovalik mundi kualifikuesin kilian Marcelo Tomas Barrios Vera 4-6, 6-2, 6-3 në dy orë dhe 12 minuta. Kovalik do të luajë më tej kualifikuesin Facundo Bagnis, i cili rrëzoi garën e tetë Federico Delbonis 6-4, 7-5 pas një ore e 34 minutash.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu