Nga Chris Oddo | @TheFanChild | E mërkurë 13 maj 2021

Aslan Karatsev ka qenë e tërbuar në 2021 – pa marrë parasysh sipërfaqen. Daniil Medvedev ka qenë gjenial në fusha të forta, por në argjilë ai është një qen në dhe.

Express Tenisi

Sot në Romë ishte Karatsev duke mbajtur ritmin e tij të fortë, duke mposhtur Medvedevin me 3 finale 6-2, 6-4, për fitoren e tij të pestë në Top 10 të 2021.

Ndërkohë, Medvedev vazhdoi një bujë epike që mbante mediat sociale të buzëqeshura, së bashku me bashkatdhetarin e tij Andrey Rublev, i cili u filmua duke u plasur në tribuna.

Gjatë setit të dytë Medvedev mund të shihej duke folur me vete gjatë një kalimi.

“Ju pëlqen të jeni në ndyrësi si një qen?” tha ai, ndërsa ishte në karrigen e tij dhe zvarritej 6-2, 4-3. “Okshtë në rregull, nuk gjykoj.”

Argëtimi vazhdoi …

“Çfarë bëra gabim djemtë e ndeshjes së fundit,” tha ai ndërsa u kthye te baza e tij. “Çfarë mund të bëj? Unë luaj mirë, por nuk kam asnjë shans në këtë sipërfaqe. ”

Më vonë ai do të kërkonte nga mbikëqyrësi i ATP Gerry Armstrong, me shaka, ta skualifikonte atë.

“Gerry të lutem, më skualifiko”, tha ai. “Nuk dua të jem këtu. Dangerousshtë e rrezikshme për të gjithë ”.


Medvedev ka nevojë për disa suksese në balta për renditjen nr.1

Sigurisht që është qesharake, dhe Medvedev është mjaft personazh. Por ka një çështje reale në zemër të saj. Fakti që Medvedev, tani i renditur nr.2 në botë, është 11-20 vjet në tokë, nuk flet mirë për shanset e tij për tu ngjitur në Nr.1 ​​në renditje. Me tre muaj të sezonit ATP – duke përfshirë tre ngjarje Masters 1000 dhe Roland Garros – duke u zhvilluar në argjilë, do të jetë e vështirë për Medvedev të rritet më lart në renditje pa marrë të paktën disa pikë në argjilë. Deri më tani këtë sezon ai është 1-2 në sipërfaqe (0-3 jetë në Romë), me fitoren e tij të vetme në baltë në 2021 që vjen kundër Alejandro Davidovich Fokina në Madrid.

Ndalesa tjetër për Medvedev? Roland-Garros, ku ai provon dhe rekordin e jetës 0-4.

Mama Mia ka të drejtë!

Ngritja e Karatsev vazhdon

Aslan Karatsev rritet në mënyrë të egër në renditjen e ATP-së vazhdon pa u ndalur. Ai hyri në sezon me një rekord 3-10 në turneun ATP, por pas fitores së sotme kundër Medvedev ai tani është 21-6 në sezon me pesë fitore në Top 10.

Rusi, i cili gjithashtu zotëron një fitore ndaj Nr.1 ​​të Botës Novak Djokovic në baltë këtë vit, hyri në sezonin në 114 në renditje. Ai aktualisht ulet në 27 dhe do të mbillet në Roland-Garros.

Karatsev, duke bërë debutimin e tij në Romë, do të përballet me Reilly Opelka në raundin e 16-të të Enjten.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu